o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Nowak
|
aktualizacja

Praga ma dość turystów. Czesi wypowiadają wojnę Airbnb

51
Podziel się

Czesi mają turystów po dziurki w nosie. Mieszkańcom Pragi kojarzą się oni głównie z hałasem i dewastacją. Ich zdaniem odpowiedzialny za tę sytuację jest popularny system wynajmu krótkoterminowego Airbnb. Odpowiednia petycja ma już niebawem trafić do władz państwa.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Shutterstock.com, lightpoet)
bEsngZat

Mamy poczucie całkowitej rozpaczy. Nasze domy nawiedzają setki pijanych ludzi, którzy nie tylko hałasują, ale stanowią również źródło potencjalnego zagrożenia. Radni nie mają żadnych narzędzi prawnych by rozwiązać ten problem, tylko władze wyższego szczebla mogą zmienić prawo. Dlatego mieszkańcy centrum Pragi postanowili złożyć petycję – mówi Ivan Solil, radny odpowiedzialny w stolicy Czech za bezpieczeństwo, porządek publiczny i przeciwdziałanie przestępczości.

*W systemie najmu krótkoterminowego dostępnych jest od 3,5 do 5 tys. mieszkań. *Najwięcej można wynająć właśnie za pośrednictwem systemu Airbnb. W 2017 r. skorzystało z niego ponad 1,79 mln turystów. W stosunku do roku 2016 jest to wzrost o 61 proc.

Airbng zgodziło się płacić miastu. To sporo pieniędzy, ale one nam nie pomagają. Nawet jeśli wprowadzimy limit mieszkań, które mogą być wynajmowane, to nic to nie da. Bo zarabiający na tym ludzie wystawią je na innych platformach, a my wrócimy do punktu wyjścia – dodaje Solil.

bEsngZav

Mieszkańcy uciekają z centrum. Są w nim budynki, zamieszkałe już tylko przez 1-2 rodziny. Resztę znajdujących się w nich lokali stanowią apartamenty na wynajem. W ten sposób wyludniają się całe ulice.

Zwolennicy petycji chcą by lokalne władze mogły decydować o ilości mieszkań przeznaczanych na wynajem. Zakładają również prawo do całkowitego zakazu najmu krótkoterminowego w pewnych szczególnych budynkach a nawet całych strefach.

Czeska skarbówka przygotowała już listę posiadaczy praskich mieszkań, którzy żyją z ich wynajmowania. Prawdopodobnie czekają ich dodatkowe opłaty.

bEsngZaB

Na podobne problemy narzekają również mieszkańcy Amsterdamu oraz Londynu.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Uwaga na zbieranie grzybów u naszych sąsiadów. Może być drogo
bEsngZaW
KOMENTARZE
(51)
Czesław spawa...
3 lata temu
Polska chciałaby mieć tylu turystów co Praga...
Ed
3 lata temu
Czeskie to tylko są dobre kobitki.
JAN
3 lata temu
może to i prawda że mają dość turystów , a druga prawda to to że kochają tylko siebie .
bEsngZaX
aae
3 lata temu
niestety Czesi nie są święci. Znam podobne oburzanie się. Że w regulaminie jest świeży ręcznik, podpisuje regulamin, a potem się oburza. Czy świeże kwiaty. Także w Krakowie ludzie maja za złe, że obcokrajowiec przejechał bez biletu. Turyści zostają miliardy, a "Krakowiacy" nie są właścicielem tramwaju. Absurd.
Ramzes
3 lata temu
Na Słowacji byłem kilkanaście lat temu . Polaków mieli tam dosyć już wtedy . W rejonie Tatrzańskiej Łomnicy nie można było znaleźć noclegu . Bez problemu pokój zamawiali Słowacy , Czesi , Niemcy . Nas olewano .
gyri
3 lata temu
maja racje turysci to bydło
VHRLABI
3 lata temu
..A DOBRZE WREDNYM PEPIKOM
yogi
3 lata temu
Ludzie to zwierzęta o wyższej formie rozwoju.Taka jest oficjalna diagnoza .Niestety są tacy co małpą powinni czesać foterka
Grzegorz
3 lata temu
Sex turystyka sie nie podoba
asd
3 lata temu
Czesi nie chcą kasy ale jaja.
tyrysta z gar...
3 lata temu
hihihihiiii ale dziennikarstwo co nas czesi obchodzą słucham,czytam,oglądam tak na poważnie tylko wiadomości prawdziwie Polski
turysta
3 lata temu
Nic nie jest za darmo. Chca miec kase z turystow (jak inne Kraje), to musza cierpiec.
wuj
3 lata temu
A jaka roznica, moze do hoteli/hosteli przyjezdzaja tylko kulturalni turysci? Lobby dziala. Na koncu zaplaci wiecej klient. Osrodki turystyczne nie zdaja sobie sprawy ile kasy czerpia z przyjezdnych. Czas zaglosowac portfelem.
bEsngZaP
kakaka
3 lata temu
praga pęka w szwach za dużo turystów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić