Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Prehistoryczne dzieci nie miały lekko. Naukowcy ujawniają co potrafiły

182

Dzieci, które żyły tysiące lat temu, nie miały beztroskiego życia. Naukowcy podkreślają, że z jednej strony część z nich wykonywała zadania ponad swoje siły, z drugiej imponujące jest to, co potrafił urodzony przed naszą erą sześciolatek.

Kadr z filmu "Walka o ogień"
Kadr z filmu "Walka o ogień" (Materiały prasowe)

*Dzieciom sprzed tysięcy lat szkołę zastępowała ciężka praca. *Do takich wniosków dochodzą naukowcy na podstawie licznych znalezisk. Archeolodzy analizowali kości oraz przedmioty, na które natrafiono w wielu lokalizacjach Europy i Afryki.

Prehistoryczny sześciolatek potrafił już lepić naczynia z gliny. Jego niewiele starsi rówieśnicy pracowali w jaskiniach przy wydobywaniu soli. Popularnym zajęciem dzieci z tamtych czasów było również formowanie cegieł.

Część ze znalezisk, o których mowa, została zaprezentowana. Miało to miejsce podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Archeologicznego w Barcelonie. Znalazły się wśród nich bardzo małe narzędzia górnicze oraz skórzana czapka w dziecięcym rozmiarze, którą odkryto w jednej z kopalń. Jej wiek datuje się na około 1600 lat przed naszą erą.

Dzieci nie wykonywały tylko najcięższych prac. Znaleziono dowody na to, że pracowały przy rzemiośle, w tym obróbce skór zwierzęcych. Świadczą o tym charakterystyczne wg. naukowców ślady na zębach, które w tamtych czasach były powszechnym narzędziem pracy. Miało je dziecko, które zmarło w wieku około 9 lat.

Przedmioty i szkielety, które udało się odkryć są dopiero kompletowane. W dalszej części badań ujawnią z pewnością nową wiedzę na temat życia naszych przodków.

Odkrywany coraz więcej dowodów na to, że młodzi sprzed tysięcy lat bardzo wcześnie kończyli dzieciństwo. Za rok przedstawimy więcej szczegółów – powiedziała Melie Le Roy – jedna z organizatorek spotkania.

Jeszcze nie tak dawno naukowcy nie szukali wiedzy na temat poszczególnych grup prehistorycznych społeczeństw. Dopiero w latach 90. zaczęto badać, jaką rolę pełniły w nich kobiety. To z kolei skłoniło badaczy do zainteresowania się rolą najmłodszych.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Chcą sklonować prehistorycznego źrebaka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić