o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Przeprowadzili kontrole w szpitalach. "Posiłki mogą szkodzić"

52
Podziel się

Najwyższa Izba Kontroli po sprawdzeniu posiłków w kilkudziesięciu polskich szpitalach bije na alarm.

Przeprowadzili kontrole w szpitalach. "Posiłki mogą szkodzić"
(Facebook.com, Posiłki w szpitalach)
bESISZWZ

Większość pacjentów otrzymuje posiłki niedopasowane do stanu ich zdrowia. Kontrolerzy NIK zwracają także uwagę na niską jakość produktów, z których przygotowuje się dania i niewłaściwe wartości odżywcze. Podczas kontroli pod lupę wzięto zarówno szpitalne kuchnie, jak i firmy kateringowe, które dostarczają gotowe posiłki do placówek.

W większości szpitali stwierdzono także zbyt duży udział soli w posiłkach - zwraca uwagę Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

To właśnie w miejscach, gdzie posiłki dostarczają zewnętrzne firmy, jest najgorzej. W większości sprawdzonych przez NIK przypadków okazało się, że zewnętrzne kateringi nie zatrudniają dietetyków. Nikt nie weryfikował też, ani nie analizował jadłospisów.

bESISZXb

Posiłki ze zbyt niską zawartością składników odżywczych mogą powodować odwapnienie kości, niedokrwistość, niedotlenienie czy nadciśnienie - dodaje Kwiatkowski.

Pacjenci często karmieni są niezdrowymi zamiennikami. Kontrola wykazała, że zamiast masła podaje się im "tłuszcz mleczny do smarowania", zamiast sera "suszony hydrolizat białkowy o smaku i aromacie sera". W dietach chorych przebywających w szpitalach brakowało też warzyw, owoców, jogurtów i ryb. Posiłki składały się też z tłustych wędlin i konserw.

Na jednego dietetyka przypadało ponad siedmiuset pacjentów, dlatego eksperci do spraw żywienia często przygotowywali jadłospisy nierzetelne, źle zbilansowane i nieadekwatne do stanu zdrowia pacjentów - informuje RMF 24.

bESISZXh

Prawdę o jedzeniu w szpitalach uwieczniają też internauci. Ogromnym powodzeniem cieszy się w sieci facebookowy profil "Posiłki w szpitalach", na którym pacjenci wrzucają zdjęcia jedzenia, jakie dostają na różnych polskich oddziałach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bESISZXC
KOMENTARZE
(52)
mama
4 lata temu
Za to więzniowie ( w tym mordercy) dostają ściśle zbilansowane posiłki, czuwa nad ich zdrowiem lekarz specjalista, dietetyk, raz w miesiącu fryzjer, siłownia..... a w szpitalach tragedia nie tylko z jedzeniem i to na oddzialach dla chorych dzieci
Aga
4 lata temu
Zawsze trzeba zwracać uwagę na swój jadłospis. Dużo teraz mocno przetworzonego jedzenia. Nie jest to za zdrowe i jeszcze najczęściej dodają dużo cukru i tłuszczu aby nasz mózg pragnął takie jedzenia i abyśmy je kupowali, a potem niestety pełno otyłych ludzi na ulicach i najgorsze, ze dzieci też są z nadwagą. Poczytajcie sobie książkę Odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii, ona pomaga zrozumieć o co chodzi w zdrowym podejściu do siebie i do odchudzania, to moja ulubiona w tej tematyce.
Cayt london
4 lata temu
Za to w pierdlach zlodziejom dziwne sie dobrze bo jak cos jest nie tak to zaraz pisza donosy do strasburga
bESISZXD
danio
4 lata temu
Może by tak zwrócić się do dietetyków i lekarzy o opracowanie jadłospisów dla pacjentów i zwolnić tego jednego dietetyka na etacie , będzie więcej na jedzenie -przynajmniej po 3 zł na pacjenta . W szpitalach rosołki i owoce często dostarcza rodzina, gorzej z warzywami. Nowalijki też mogą być niezbyt zdrowe przez złe nawożenie. Jakoś z głodu nikt w szpitalu nie umarł. Mniej kasy na zbrojenie więcej na leczenie!
all
4 lata temu
NFZ wydaje ogromne pieniądze na szczepionki nabijając kabzę przemysłowi farmaceutycznemu a pacjenci są truci najpodlejszym jedzeniem, ale o to przecież chodzi w tym biznesie! Najwazniejsze są zyski koncernów i ministerstwa depopulacji i tajnej eutanazji Polaków
gość
4 lata temu
I co z tego, że NIK bije na Alarm (!), że - Przeprowadzili kontrole w szpitalach ! - NIK zrobił to do czego jest powołany, a będzie tak jak było. Stawka na wyżywienie dzienne pacjenta jest tak śmieszna, że to zakrawa na kpinę, a szpital też tnie koszty i chce coś zaoszczędzić itd., itd.
Wyborca pisu
4 lata temu
Nie po to reaktywowalismy komune...zeby frykasy po szpitalach rozdawac...przewodnia sila narodu po 8letnim niebycie mosi teraz sie najesc do syta
tata
4 lata temu
"Posiłki mogą szkodzić" - W wiezieniu lepiej karmią i lepiej się opiekują chorymi. Wiem bo bylem tu i tu :)
hmmmmmm.....
4 lata temu
Egzystencjalne minimum skazujące pacjenta na wegetacje... Najwyraźniej lekarze uznali, że chorzy ze względu na mniejszą aktywność, a co za tym idzie spowolniony metabolizm, mają mniejsze potrzeby żywieniowe:)) Wszytko w imię uniknięcia zgubnej nadwagi! Możesz wrócić ze szpitala z gronkowcem lub paciorkowcem... mogą nawet amputować nie tę kończynę co trzeba, ale nadwaga pacjentowi nie grozi:) Głęboki humanizm tej idei wykracza poza pojmowanie maluczkich... Niewdzięczni... Otyłość jest jedną z głównych bolączek cywilizacyjnych współczesnego świata! Poza tym asceza uszlachetnia... niejeden ksiądz kapelan wam to powie. Ta unikalna kuracja dotyka zarówno ciała jak i ducha!:)) Niewdzięcznicy, po cóż wam chleb powszedni skoro prawdziwa nagroda czeka na was po drugiej stronie... księżyca!:))
Annnn
4 lata temu
W więzieniu powinni tak karmić a nie ze tam kucharz przychodzi i robi pod zamówienie bo ten cukrzykowa dieta inny znów religia następny jeszcze coś innego
romek
4 lata temu
A w więzieniach żrą za nasze podatki i wcale nie najgorsze żarcie. Tak chyba nie powinno być.
jc777
4 lata temu
polska rzeczywistosc posiłki(jak można to nazwac )zła jakość połowę ginie zaczym trafi na oddział ale za to ci co rozwożą ćwiczą muskuły na torbach kyóre biorą do domów a póżniej jak nie wykorzystają trafia do śmieci Firmy dostarczające też muszą zarobić niedlugo będą dawać same talerze$$$
polak
4 lata temu
przenieść szpitale do wieńzień złodzieje maja lepsze i droższe jedzenie
bESISZXv
pawel
4 lata temu
-Panie doktorze,niedobre to lekarstwo. -To nie lekarstwo ,to obiad.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić