Aneta Michałowska| 

Psychologowie nie mają złudzeń. Poligamia jest dla nas dobra

21
Podziel się:

Poligamiczne związki sprawdzają się tak samo dobrze jak monogamiczne. To wynik najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan.

Psychologowie nie mają złudzeń. Poligamia jest dla nas dobra
(Shutterstock.com)

W eksperymencie uczestniczyło 2 tys. ochotników, wśród których 617 było w relacji z więcej niż jednym partnerem. Naukowcy sprawdzili poziom zaufania, zazdrości i ogólnej satysfakcji w związkach. Odkryli, że nie różnią się one między jedną a drugą grupą badanych.

*W zachodniej kulturze relacje poligamiczne są wciąż tematem tabu. *Zakochani decydują się raczej na spędzanie życia we dwójkę. Jednak z psychologicznego punktu widzenia, związki z wieloma partnerami dają takie samo poczucie spełnienia.

Monogamia jest w nas tak zakorzeniona, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podświadomie faworyzujemy ją. Nie zastanawiamy się nawet, czy spełnia swoją rolę. Po prostu traktujemy ją jako jedyny słuszny typ relacji - mówi autorka badań Terri Conley.

*Zdaniem autorów badań uprzedzenia w tym zakresie przysłaniają fakty. *Ich zdaniem poligamia sprzężona jest z takimi określeniami jak "niewierność", "oszustwo" czy "zdrada". A to daje nierzetelny obraz rzeczywistości, nad którym nie potrafią zapanować nawet naukowcy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić