Rewolucja u muzułmanów. Pierwszy raz od 35 lat obejrzeli film w kinie

13

Przez dziesięciolecia w Arabii Saudyjskiej obowiązywał zakaz wyświetlania filmów. W weekend wszystko się zmieniło.

Rewolucja u muzułmanów. Pierwszy raz od 35 lat obejrzeli film w kinie
(Al Arabija)

Pierwsze pokazy w islamskim królestwie były przeznaczone dla dzieci. Najmłodsi mogli obejrzeć kreskówki w prowizorycznym kinie. Jego funkcję pełniła sala ośrodka kultury w mieście Jeddah nad Morzem Czerwonym. Wprawdzie sala nie była typowo kinowa, ale nie zabrakło rzutnika, czerwonego dywanu i maszyny z popcornem

Nie mamy w kraju odpowiedniej infrastruktury, więc staramy się korzystać z alternatywnych sal, by przybliżać kino widzom, którzy go nie znają - powiedział Mamdouh Salim, właściciel firmy, który organizowała weekendowe projekcje.

Od marca w Arabii Saudyjskiej będą mogły powstawać stałe kina. Zezwalają na to przepisy zmienione pod koniec 2017 roku. Organizatorzy pierwszych pokazów deklarują, że traktują je jako rozgrzewkę przed regularną działalności kin, które otworzą. Widzowie już teraz byli zachwyceni możliwością uczestnictwa w seansie.

Jest to krok, który nadszedł bardzo późno, ale dziękuję Bogu, że w ogóle nadszedł - mówił o decyzji władz 28-letni Sułtan al-Otaibi wychodzący z prowizorycznego kina wraz z żoną i córką.

Zobacz także: Zobacz także: Odbudowa za 100 miliardów dolarów

Zezwolenie na działalność kin to część większej reformy. Królestwo, którego mieszkańcy wyznają w większości radykalną odmianę islamu, otwiera się coraz bardziej. Niedawno odbyły się pierwsze publiczne koncerty, a kobiety zyskały prawo do prowadzenia samochodów - podaje agencja Reutera.

Zakaz wyświetlania filmów obowiązywał 35 lat. Został wprowadzony pod naciskiem męskiej części islamskiego społeczeństwa. Mężczyźni w Arabii Saudyjskiej uważali za niedopuszczalne wspólne uczestniczenie z kobietami w jakichkolwiek formach rozrywki.

Zobacz także: Zobacz także: Katar odcięty od świata. Wielki kryzys polityczny

Arabię Saudyjską chce zmienić 32-letni następca tronu. Mohammed bin Salman nie tylko łagodzi rygory panujące w królestwie. Chce również uniezależnić dochody państwa od ropy naftowej. Książę zamierza pchnąć kraj ku nowym technologiom.

Władze spodziewają się, że do 2030 roku powstanie 300 kin. Będą mieć w sumie dwa tysiące sal projekcyjnych. Teraz Saudyjczycy wyjeżdżają do innych krajów szukać rozrywki. Królestwo chce zatrzymać ich w kraju i spowodować, by pieniądze wydawali na miejscu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić