REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 13 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Aldona Brauła10.09.19 (06:42)

Rosja. Władimir Putin ma gigantyczne zapasy złota

Złoto posiadane przez Rosję ma obecnie zawrotną wartość. Władimir Putin zabezpiecza swój kraj finansowo i obniża wartość amerykańskich aktywów. W ostatnim czasie wartość rezerw złota Rosji wzrosła aż o 42 proc.
Mikhail Svetlov / Getty Images

Władimir Putin postawił w ostatnim czasie na zakup złota. Dzięki temu rozwiązaniu Rosja częściowo uniezależni się od amerykańskich aktywów i kursu dolara. W przeciągu ostatnich lat spośród wszystkich banków centralnych na świecie to właśnie rosyjski skupował najwięcej złota.

Od niemal 20 lat złoto ma największy udział w rezerwach Rosji. Obecnie ich zasoby złota szacuje się na około 2 tysiące ton sztabek o łącznej wartości ponad 109 mld dolarów. To stanowi około 21 proc. wszystkich rezerw i daje Rosji piąte miejsce na świecie, pod względem posiadania złota.

REKLAMA

W tym roku Federacja zdążyła już kupić kolejne 106 ton złota. Jest to wynik niższy niż ten osiągnięty w 2018 roku, ale wciąż najwyższy na świecie.

Zobacz także: Znalazł go wykrywaczem metalu. Dopiero 4 lata później dowiedział się, co to dokładnie jest

Warto dodać, że złoto wciąż drożeje. W sierpniu padł rekord jego ceny w Polsce – za uncję trzeba było zapłacić około 6 tys. złotych (w 2018 około 4 tys.) Eksperci rynku dodają, że to nie koniec i możemy się spodziewać jeszcze wyższych cen.

Wzrost cen złota jest spowodowany m.in. konfliktami na bliskim wschodzie czy wojną handlową między USA a Chinami. Inwestorzy wolą kupić złoto niż aktywa, które w obliczu różnych zawirowań mogą nie być tak bezpieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij