Aldona Brauła
|

Rosja. Władimir Putin ma gigantyczne zapasy złota

35 reakcji
0
0
35
Podziel się

Złoto posiadane przez Rosję ma obecnie zawrotną wartość. Władimir Putin zabezpiecza swój kraj finansowo i obniża wartość amerykańskich aktywów. W ostatnim czasie wartość rezerw złota Rosji wzrosła aż o 42 proc.

Rosja. Władimir Putin ma gigantyczne zapasy złota
(Getty Images, Mikhail Svetlov)

Władimir Putin postawił w ostatnim czasie na zakup złota. Dzięki temu rozwiązaniu Rosja częściowo uniezależni się od amerykańskich aktywów i kursu dolara. W przeciągu ostatnich lat spośród wszystkich banków centralnych na świecie to właśnie rosyjski skupował najwięcej złota.

Od niemal 20 lat złoto ma największy udział w rezerwach Rosji. Obecnie ich zasoby złota szacuje się na około 2 tysiące ton sztabek o łącznej wartości ponad 109 mld dolarów. To stanowi około 21 proc. wszystkich rezerw i daje Rosji piąte miejsce na świecie, pod względem posiadania złota.

W tym roku Federacja zdążyła już kupić kolejne 106 ton złota. Jest to wynik niższy niż ten osiągnięty w 2018 roku, ale wciąż najwyższy na świecie.

Warto dodać, że złoto wciąż drożeje. W sierpniu padł rekord jego ceny w Polsce – za uncję trzeba było zapłacić około 6 tys. złotych (w 2018 około 4 tys.) Eksperci rynku dodają, że to nie koniec i możemy się spodziewać jeszcze wyższych cen.

Wzrost cen złota jest spowodowany m.in. konfliktami na bliskim wschodzie czy wojną handlową między USA a Chinami. Inwestorzy wolą kupić złoto niż aktywa, które w obliczu różnych zawirowań mogą nie być tak bezpieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

35
0
0
KOMENTARZE
(35)
Faziuluk
4 miesiące temu
Koszt wydobycia tony węgla w Rosji - to 300 rubli, na nasze, przy obecnym kursie rubla do złotówki - 0,06 PLN/1 rubel - to 18 PLN, mniej niż pól litra u nas! W Polsce zaś 1 tona węgla kosztuje minimum 700 PLN, czyli 11 666 rubli. Jeśli codziennie, jak ktoś odkrył, wjeżdża do Polski minimum 100 wagonów tego węgla, to rachuba jest prosta. Jeden wagon kolejowy - to 50 ton węgla. Czyli wychodzi, że codziennie wjeżdża do nas nie mniej, jak 5000 ton węgla. Czyli Putin wydaje na jego wydobycie 1 500 000 rubli a w Polsce sprzedaje go już za 58 333 333,33 rubli. Dobry biznes robi na nas Putin? Doskonały! Wspaniały wręcz! Bo wydajesz półtorej bańki dziennie, a zarabiasz ponad 58 baniek i to za zaledwie 5000 ton węgla, na towarze który się nie psuje, nie ma daty ważności, nie trzeba go chłodzić ani pakować, itd! W rzeczywistości tego węgla wjeżdża do nas znacznie więcej. Putin lepiej zarabia na sprzedaży rosyjskiego węgla do Polski, niż hurtowy handlarz narkotyków na kokainie czy heroinie!
jubielir
4 miesiące temu
Co z tego,że mają dużo złota jak poziom życia obywateli w Rosji w porównaniu z poziomem życia mieszkańców UE jest niski. Moskwa przecież,to nie jest cała Rosja.
ass
4 miesiące temu
Wintner is coming.....
olo
4 miesiące temu
życzył bym sobie takiego prezydenta w Polsce.
Gack
4 miesiące temu
Im ktoś jest pewniejszy zadymy tym bardziej zabezpiecza się w złocie. W czasie wojny papiery wartościowe tracą całkowicie swoją wartość. Ciekawy sposób na rozłożenie USA.
Najnowsze komentarze (35)
heh
4 miesiące temu
Co to za nowa jednostka miary: tona sztabek? "Obecnie ich zasoby złota szacuje się na około 2 tysiące ton sztabek o łącznej wartości ponad 109 mld dolarów."
Titek
4 miesiące temu
No biedacy znowu zazdrosc,putus zrobi z was niewolnikow na max.
Tomi
4 miesiące temu
Mądra polityka. Putin w Polsce ktory lapie cale to towarzystwo za pys*k i nie byłoby źle.
darto
4 miesiące temu
nowe bloki budowane w Polsce są dla putnia ma zbyt na wegiel
Kik
4 miesiące temu
My zbieramy zezłomowane rządowe limuzyny . Szydło i Adrian dostarczają rozbitych wozów.
Dobre
4 miesiące temu
To znaczy że cała Rosja ma 1/10 majątku założyciela Facebooka .
pewno
4 miesiące temu
Czy tym złotem Putin nakarmi swój naród? Czy wyda na nową broń? Chyba to drugie.
bear
4 miesiące temu
No to niech sobie to złoto zjedzą.
gold
4 miesiące temu
jedyny uczciwy złodziej!!!!!!!!!!!
pzt
4 miesiące temu
może uncję bym odkupił. Ni srebro ni złoto .......... młodym być , ach
Wojtek
4 miesiące temu
Putin to wielki i mądry człowiek. Ostatnio byłem w Moskwie, oraz innych rejonach w tym wiejskich. To co piszą rusofoby, którzy nigdy nie byli w Rosji to jedną wielka bzdura. Wystarczy iść do kantoru i zobaczyć jak rubel umacnia się do złotego
Briann
4 miesiące temu
Wiecie ze Amerykanie informują ze maja 8300 ton złota......ale ostatnie liczenie i audyt był UWAGA w 1953 roku! Co do Rosji to maja jeszcze zachomikowane 2,5 tony diamentów i to takich że ich wartość jest większa niż wartość tego całego złota.
pawel
4 miesiące temu
złodziej Putin wie co dobre...
wolodia
4 miesiące temu
Zawsze chcialem Prezydenta Putina za prezydenta , poniewaz jest Granica i nie pozwala na to aby Rosje zalala zachodnia zaraza , tz amerykanska ….
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić