Natalia Bogucka| 

Rosja zrywa wszelką współpracę z NATO

544

Rosja zaprzestała wszelkiej współpracy wojskowej i cywilnej z NATO. Decyzję władz w Moskwie ogłosił wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko.

Rosja zrywa wszelką współpracę z NATO
(Getty Images, Mikhail Svetlov)

Gruszko stwierdził, że NATO samo zrezygnowało z pozytywnych stosunków z Rosją. Porównał sytuację między Rosją a NATO do zimnej wojny. Dodał, że obecny konflikt z Sojuszem jest najdłuższy w historii.

Dyplomata ostrzegł NATO przed konfliktem zbrojnym z Rosją. Powiedział, że byłaby to katastrofa, ale ryzyko "przypadkowych incydentów" jest bardzo duże.

Jeżeli chodzi o konflikt zbrojny z NATO, to wszyscy trzeźwo myślący mają nadzieję, że do tego nie dojdzie. Jestem przekonany, że rozumieją to w Waszyngtonie i w Brukseli. Jednak w dzisiejszej sytuacji wzrasta ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych incydentów, nieprawidłowo zrozumianych zamiarów. Trzeba się ich wystrzegać – powiedział Aleksandr Gruszko.

Zobacz także: Zobacz także: Tygrys wskazał, kto wygra wybory

Stosunki między Sojuszem a Rosją są napięte od wiosny 2014 roku. Moskwa dokonała wtedy aneksji Krymu. W zeszłym roku wybuchł konflikt w Cieśninie Kerczeńskiej. Od tego czasu NATO dużo częściej kieruje swoje okręty na Morze Czarne.

Rosja twierdzi, że odnowienie współpracy jest możliwe. Jednak władze w Moskwie chcą najpierw ustanowienia strategicznego partnerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić