Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Rośnie strach przed "czarną śmiercią". Epidemia dżumy grozi 10 krajom

72
Podziel się:

Nowym państwem, które szykuje się na nadejście plagi jest Malawi we wschodniej Afryce. Choroba zabiła już ponad 100 osób.

Research dangerous viruses in the laboratory
Research dangerous viruses in the laboratory (iStock.com, luchschen)

Już 10 państw podjęło działania, które mają zapobiec epidemii. W grupie tej są: Republika Południowej Afryki, Etiopia, Kenia, Mozambik, Seszele, Tanzania, Reunion (należy do Francji), Mauritius, Komory i Madagaskar. Dziesiątym jest Malawi - podaje "Independent".

Mamy gotowe materiały, by prowadzić akcję profilaktyki zakażeń oraz grupy lekarzy gotowe do akcji, gdy zajdzie taka potrzeba. Współpracujemy ściśle z władzami Mauritiusa - powiedział sekretarz do spraw zdrowia Malawi, Dan Namarika.

Pierwsze zachorowania na dżumę zanotowano w sierpniu na Madagaskarze. Zmarło 140 osób. Krótko po tym w najbliższych państwach pojawiło się kolejnych 2 tysiące przypadków.

Odmiana dżumy, która zaatakowała na Madagaskarze daje się leczyć antybiotykami, jednak specjaliści wolą być przygotowani, gdyby sytuacja miała się pogorszyć. Lekarzy bardzo martwi szybkie tempo rozprzestrzeniania się choroby. Według WHO szczyt zachorowań wypadnie w kwietniu 2018 roku.

Osoby zarażone zwykle mają pierwsze objawy podobne do grypy: nagły i wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i ciała oraz osłabienie, wymioty i nudności. Inkubacja trwa od 3 do 7 dni - można przeczytać w opisie Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz także: Rodzaje tocznia

Dżuma zabiła w XIV wieku w Europie nawet 200 milionów ludzi. Nazywana "czarną śmiercią" była jedną z najbardziej zabójczych epidemii w historii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
ksenia
5 lata temu
muzułmanie, terroryzm religijny, dzicy ludzie i czarna śmierć, to chyba już mamy już komplet,średniowiecze pełną parą
bikolo
5 lata temu
Juz chyba najwyzszy czas na biologiczne czyszczenie swiata. Za duzo tej ludzkiej zarazy sie namnozylo.
mama odpowied...
5 lata temu
ale niech "mądre" mamuśki dalej nie szczepią swoich dzieci, bo one są "najmądrzejsze"...i wrócimy do XV wieku.....
ehhh...
5 lata temu
Zamiast się przygotowywać, nauczyć ludzi higieny i nie będzie problemu. EDUKACJA, EDUKACJA i jeszcze raz EDUKACJA. Ani szczepienia, ani leki nic nie pomogą.Gdyby pomagały nie byłoby epidemii. Ludzie w tamtych krajach są biedni, mają utrudniony dostęp do wody i w tym cały problem. Nam epidemia nie grozi. W ogóle nie ma takiej opcji.
jj
5 lata temu
może zaprzestańmy szczepień....
Polka4
5 lata temu
Iluminaci zabrali się za "zmniejszanie" ludności Afryki. Nie bardzo im się udaje przesiedlanie na inne kontynenty ludności Afryki, więc stosują metodę w swoim stylu. A wszystko dlatego, żeby położyć łapę na olbrzymich bogactwach naturalnych tego kontynentu, ale najpierw muszą się pozbyć ich mieszkańców. Jest takie przysłowie, że "jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze".
Kracik
5 lata temu
Nie ma żadnej epidemii ...To zwykła ściema obliczona na zysk Farmacji ...
janek
5 lata temu
do wszystkich antyPisowcow(osobiscie nie naleze do rzadnej partii)-w aptece jest dostepny srakostop,zaaplikujcie go sobie.
Zapomnieli do...
5 lata temu
Artykuł Sponsorowany.
kol
5 lata temu
Dla udowodnienia swojej tezy koncerny szczepionkowe są nawet w stanie uśmiercić kilka krajów. Wybrali oczywiście te, które z biedy i tak by ich nie kupowały. Ale reszta skutecznie się wystraszy.
Same plusy
5 lata temu
Przynajmniej epidemia wykosi słabe jednostki, przetrwają najsilniejsi i wraz ze spadkiem populacji nie będzie problemu z klęską głodu oraz wyjaławianiem gleby przez szaleńczą jej uprawę. Z punktu widzenia Natury - same plusy!
Bardzo dobra ...
5 lata temu
Matka natura jest mądra. Sama posprząta brudy. Na nic akcje i plany Sorosa się nie zdadzą.
Krzysztof
5 lata temu
No i Kaczyński miał rację, że mogą przez tą niekontrolowaną migrację z Afryki przywlec choróbska, które w europie są od dawna wyeliminowane.
fffffffffffff...
5 lata temu
fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić