o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Ruszył proces Polaka oskarżonego w Indonezji o zdradę stanu i spisek

52
Podziel się

W poniedziałek rozpoczął się proces Jakuba Fabiana S., który jest oskarżony o powiązania z papuaskimi separatystami. 39-letni Polak może zostać skazany na dożywocie.

Ruszył proces Polaka oskarżonego w Indonezji o zdradę stanu i spisek
(East News)
bDgyiQBh

Jakub Fabian S. stanął przed sądem w Wamenie w prowincji Papua. Podczas trwającego pół dnia przesłuchania, głos zabrali jedynie oskarżyciele. Obrońcy 39-latka będą mogli odpowiedzieć dopiero w przyszłym tygodniu.

Mężczyzna usłyszał szereg zarzutów. Jako pierwszy obcokrajowiec został oskarżony przez władze Indonezji o zdradę kraju. Zarzuca mu się m.in. spisek mający na celu obalenie indonezyjskiego rządu oraz związki z separatystami z Ruchu Wolnej Papui. Zdaniem prokuratorów, Jakub Fabian S. miał obiecywać im dostawy broni z Polski. Podobno znaleziono przy nim dokumenty oraz filmy, które opisują walkę o niepodległość Papui. Wcześniej policja oświadczyła, że skonfiskowała także amunicję, ale nie pojawiło się to w akcie oskarżenia.

Polak nie przyznał się do winy. W poniedziałek za pośrednictwem swojego adwokata, wydał dwustronicowe oświadczenie, w którym twierdzi, że padł ofiarą propagandy, a jego oskarżenie jest pozbawione jakichkolwiek twardych dowodów. Jeżeli mężczyzna zostanie uznany jako winny wszystkich zarzucanych mu czynów, spędzi w więzieniu resztę życia.

bDgyiQBj

Proces był dwukrotnie przekładany. Na początku wynikało to z braku tłumacza, a później ze strajku głodowego, który prowadził Jakub Fabian S. Mężczyzna domagał się wówczas uznania go niewinnym oraz przeniesienia procesu z odległej Wamany do stolicy Papui - Jayapury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

bDgyiQBK
KOMENTARZE
(52)
TR
2 lata temu
Handel bronią to zajęcie dla specjalistów a nie chłystków chcących dorobić się majątków w krótkim czasie, na które na zachodzie Europy całe rody pracowały od pokoleń. Zaryzykował nie udało się, będzie czas by to rozważać. Mnie nie stać na takie ryzyko więc pracuję za 1300 zł. miesięcznie, ale cieszę się wolnością.
prawda
2 lata temu
Niepotrzebnie się mieszał w problemy innego kraju.Na Filipinach to już byłby historią.
tyle
2 lata temu
To się wpakował.Tam nie będzie litości.
bDgyiQBL
alan
2 lata temu
Można wysłać po niego samolot rządowy.
windows
2 lata temu
Sam w sobie wyjazd do takiego kraju, to duże ryzyko. A robienie tam nielegalnych interesów, to bardzo dużo ryzyko.
Najnowsze komentarze (52)
gość
2 lata temu
Współczuję niektórym autorom wpisów i gratuluję "samodzielnego myślenia". Na o2 napisano więc to prawda i już skazali faceta bo niejaka Natalia Bogucka wystękała "artykuł". Człowiekowi grozi dożywocie w papuaskim więzieniu, a barany już wyprzedziły proces i odliczają ile przeżyje w więzieniu, wstyd Polacy.
Damian
2 lata temu
Najgorsze jest to, że władze Polskie w przeciwieństwie do władz innych krajów nic nie robią w sprawie swoich obywateli, zostawiają ich na pastwę losu. Jakby to był obywatel USA Chin to już dawno indonezja by go wypuściła a nie formowała absurdalne wymyślone zarzuty. No ale Polski żaden kraj nie bierze pod uwagę, tym bardziej, że nasze władze boją się nawet upomnieć o naszych rodaków..
Damian
2 lata temu
Jak obcokrajowiec może być oskarżony o zdradę kraju którego nie jest obywatelem istna paranoja. Nie mają żadnych dowodów w jego sprawie to czysta pokazówka jaka może zdarzyć się w krajach totalitarnych, po prostu chcą odstraszyć wszystkich tych którzy interesują się lub mogli by się zainteresować tym co wyczyniają władze Indonezyjskie na terenie który zaanektowały.
xx33
2 lata temu
Wielu Polaków za granicą zachowuje się jak Hitler w Polsce.Słyszę ciągle krytykę i wyśmiewanie miejscowych.Polak w Polsce też nie zawsze wie w co się wpakował."Przebudzenie" zawsze jest bolesne,a bywa i tragiczne!!
ja
2 lata temu
ciekawe co zrobi nasz rzad nie pis-nie nic
nik
2 lata temu
Polak sprzymierzyl sie z Paupasami?, nie wierze to na pewno nie Polak!!!
vfdv
2 lata temu
gdzie są nasze służby ? jak nie dyplomatyczne to specjalne..
mark
2 lata temu
Chyba szybko stanie się milionerem, bo tak chciał.
bDgyiQBD
art-b
2 lata temu
W Indonezji wiezienia to nie przelewki. Tam będzie musiał zarobić na swoje utrzymanie. W innym przypadku umrze z głodu.
młody
2 lata temu
Kiedyś w TV był film ze Stallone jak Papuasi złapali amerykańskiego komandosa i maczali go w ściekach masakra !!
Mójnik
2 lata temu
Do dzikich krajów się po prostu nie jeździ.
gargulec
2 lata temu
Nie wierzę w to,że oskarżenie powstało o tak z kija.Musi mieć uzasadnienie.Teraz ma mola,który go mocno gryzie .
murka
2 lata temu
Duduś go ułaskawi .
Nameless
2 lata temu
To bohater, niech żyje wolna Papua!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić