Sąd bezlitosny dla gwałciciela. Odmówił mu prawa do bezbolesnej śmierci

152
Podziel się:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zdecydował, że skazany na egzekucję za gwałt i morderstwo mężczyzna nie ma prawa do bezbolesnej śmierci.

Sąd odmówił skazanemu na egzekucję mężczyźnie prawa do bezbolesnej śmierci
Sąd odmówił skazanemu na egzekucję mężczyźnie prawa do bezbolesnej śmierci (Missouri Department of Corrections)

50-letni Russell Bucklew prosił o łagodniejszą śmierć. Przebywający w więzieniu w Missouri mężczyzna wolał zagazowanie od zastrzyku, a swoje preferencje tłumaczył stanem zdrowia. Skazaniec ma guzy w gardle, na szyi i twarzy. Twierdzi, że w razie egzekucji przez dożylne podanie pentobarbitalu mogą one pęknąć i przysporzyć mu olbrzymiego bólu.

Mężczyznę skazano za przestępstwa popełnione w 1996 roku. Bucklew zastrzelił nowego partnera swojej byłej partnerki, próbował zastrzelić jej 6-letnie dziecko, a ją samą skuł kajdankami i zgwałcił. W trakcie strzelaniny zranił też policjanta. Po aresztowaniu uciekł z więzienia i zaatakował młotkiem matkę byłej partnerki.

Amerykańskie prawo daje możliwość ubiegania się o mniej bolesną egzekucję. Sąd zaznaczył jednak, że zadaniem skazańca jest udowodnienie, że inna metoda egzekucji zmniejszyłaby ryzyko wystąpienia dużego bólu, czego Bucklew nie zrobił – informuje BBC

Ósma poprawka do konstytucji zakazuje "okrutnych i nietypowych" metod wykonywania kary śmierci, ale nie gwarantuje więźniowi śmierci bezbolesnej – oświadczył sędzia Neil Gorsuch, którego w 2017 roku wyznaczył do pracy w Sądzie Najwyższym prezydent Donald Trump.

Przeciwnikami śmiertelnego zastrzyku byli zasiadający w SN liberałowie. Twierdzili, że przy stanie zdrowia Bucklewa egzekucja powinna zostać wykonana przez zagazowanie azotem. Bardziej konserwatywni sędziowie przegłosowali ich 5-4.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Kara śmierci. Barbarzyństwo czy sprawiedliwość?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić