Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Siódmy dzień tragedii na morzu. Wytrzymali tylko pół godziny na płonącym tankowcu

27
Podziel się:

Pożar statku na Morzu Wschodniochińskim jest tak gigantyczny, że nie udało się go ugasić od tygodnia. Ratownicy wydobyli z jednostki ciała marynarzy.

Siódmy dzień tragedii na morzu. Wytrzymali tylko pół godziny na płonącym tankowcu
(PAP/News Pictures, Xinhua)

Nie zdołali wytrzymać na pokładzie dłużej niż 30 minut. Chińscy ratownicy przedostali się na płonącą jednostkę Sanchi, jednak nie udało się im dostać się do pomieszczeń mieszkalnych załogi. Temperatura sięgała w nich 100 stopni Celsjusza - informuje ABC News.

Odnaleźli zwłoki dwóch marynarzy na płonącej jednostce. Ratownicy natrafili na nie w łodziach ratunkowych na tankowcu. Mimo niebywale trudnych warunków zdołali również zlokalizować i wynieść z pożaru dziennik pokładowy i nagrania z rejestratora wideo.

Gigantyczny pożar wybuchł na statku po zderzeniu z inną jednostką. Tragedia wydarzyła się przed tygodniem około 300 kilometrów na wschód od ujścia rzeki Jangcy. Po zderzeniu zarejestrowanego w Panamie tankowca Sanchi z frachtowcem CF Crystal z Hongkongu zaginionych było 32 marynarzy z tej pierwszej jednostki. Byli to głównie obywatele Iranu.

Formalnie ratownicy wciąż poszukują 29 członków załogi. Do tej pory odnaleziono w sumie ciała trzech osób z Sanchi. Od katastrofy minął tydzień, a jej przyczyny wciąż nie są jasne. Być może dziennik pokładowy i taśmy wideo pomogą wyjaśnić, dlaczego statki zderzyły się. 21 członków załogi CF Crystal zostało podjętych prze łodzie patrolowe i bezpiecznie odtransportowano ich na brzeg.

Zobacz także: Zobacz także: Wielki wycieczkowiec w Gdyni

W akcji ratowniczej bierze udział 13 statków z różnych krajów. Prócz chińskich jednostek pomoc wysłały również Japonia i Korea Południowa. 274-metrowy Sanchi miał dostarczyć paliwo z Iranu do Korei Południowej. Z kolei 225-metrowy CF Crystal przewoził 64 tysiące ton zboża ze Stanów Zjednoczonych, które miało trafić do prowincji Guangdong w Chinach.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
Kapitan 28 la...
5 lata temu
Moga sie zderzyc bo fatalne wyszkolenie offcerow z banana Panstw
kiefofca
5 lata temu
zderzyli sie bo pewnie jeden jechał za szybko i wpadł na skrzyzowanie na czerwonym świetle i w dodatku prowadził pod wpływem..., ewentualnie wpadł w poslizg w wyniku nadmiernej predkosci i nie zapanował nad statkiem
goggi
5 lata temu
to pogon za zyskiem zawsze szybciej i szybciej byle kasa byla pelna w tamtych rejonach ruch jak na marszalkowskiej wszyscy jezdza blisko siebie bo ekonomia zuzycia paliwa i czas czas to many
koszer
5 lata temu
CIAPATE
Tomek
5 lata temu
Czy ktoś wie jaki jest los tego drugiego statku CF Crystal?. Czy zatonął czy jest już w porcie?.
zcx
5 lata temu
mimo, że dookoła jest woda to pożar jest najgroźniejszym zagrożeniem na morzu.
Wiadomość
5 lata temu
Szkoda że nie amerykanie
paparydz
5 lata temu
....
Toyo
5 lata temu
Tak się kończy niedostosowanie prędkości do warunków jazdy!
WO_Mert
5 lata temu
Najprawdopodobniej nadmierna ufność w przyrządy i brak właściwej obserwacji akwenu. To tylko moje supozycje
HerlocSholmes
5 lata temu
Metoda gaszenia pożaru statku na morzu jest, jak widać archaiczna i nieskuteczna. Zamiast lać wodę strumieniami, co nic nie daje, należałoby odciąć dopływ tlenu z atmosfery. Wtedy trwałoby znacznie krócej. Jest to do pomyślenia. Jest tzw. "sucha woda", niepalna ciecz, którą stosuje się w urządzeniach samogaszących, np. w bankach. Tu mogłaby być zrzucana ze śmigłowców. Nową technikę powinni opracować naukowcy od techniki wojennej. A dla załogi aparaty tlenowe.
llll
5 lata temu
vdr to nie video recorder a voyage data recorder
Otaku
5 lata temu
Pewnie gasili wodą, a jak wiadomo wodą NIE GASI SIĘ płonących węglowodorów bo to pogarsza sytuację i naraża strażaka na oblanie ropą! Tylko CO2, azot lub gas szlachetny jak argon PACANY!!!
:)
5 lata temu
gierki wywiadowczo polityczne na poziomie niescenicznym ... ostrzeżenie dla Chin przed otwarciem systemu petro-złoto-juana . Tak się broni system petro-herono-dolara
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić