aktualizacja 

Siostra Kim Dzong Una zrobiła furorę. Historyczny moment na igrzyskach

49

Najpierw był uścisk dłoni w trakcie ceremonii otwarcia imprezy. Gest przyciągnął uwagę całego świata, ale na tym się nie skończyło.

Siostra Kim Dzong Una zrobiła furorę. Historyczny moment na igrzyskach
(PAP/EPA, Yonhap)

Siostra Kim Dzong Una nie odrzuciła zaproszenia prezydenta Korei Południowej. Moon Jae-in wydał w sobotę specjalny lunch w Seulu. Kim Yo-Jong pojawiła się w siedzibie prezydenta Korei Południowej (Blue House) wraz z towarzyszami z Korei Północnej. Władze w Seulu maja nadzieję, że przy okazji igrzysk olimpijskich ugrają złagodzenie napięcia wokół zbrojeń jądrowych Kim Dzong Una.

Wcześniej oczy świata skierowały się na uścisk dłoni podczas ceremonii otwarcia. Po raz pierwszy ktoś z komunistycznej dynastii Kimów stanął oko w oko z obecnym prezydentem Korei Południowej. Moon Jae-in podał jej dłoń, a siostra przywódcy z Pjongjangu z szerokim uśmiechem odwzajemniła uścisk. Zdjęcie dokumentujące ten moment stało się wiralem w sieci.

Zbliżenie obu Korei jest nie w smak Stanom Zjednoczonym. Na igrzyska przyjechał wiceprezydent USA Mike Pence, który jednak na ceremonii inauguracyjnej robił wszystko, by nawet nie nawiązać kontaktu wzrokowego z siostrą Kima. Jak widać, musiał się mocno pilnować, bo miała miejsce tuż obok - informuje Reuters.

Amerykanie nieustannie wywierają silną presję na Koreę Północną. Polityka Korei Południowej wobec nieprzewidywalnego sąsiada idzie wbrew oczekiwaniom ekipy Donalda Trumpa. Seul nie zamierza ulec. Wspólne dopingowanie sportowców obu Korei idących pod wspólną flagą na stadionie w Pjongczangu, uścisk dłoni z siostrą Kima w świetle reflektorów, lunch w prezydenckim Blue House. To wszystko na pewno nie spodobało się Amerykanom.

Zobacz także: Zobacz także: Próba rakietowa Korei Północnej

Kim Dzong Un wiedział, co robi, wysyłając młodszą siostrę na igrzyska olimpijskie. Około 30-letnia Kim Yo-Jong zdecydowanie ociepla wizerunek komunistycznego reżimu. Uśmiechnięta, wyglądająca na sympatyczną, przyciąga uwagę. Znawcy sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówią, że to wszystko zasługa surowych sankcji nałożonych na Koreę Północną. W obliczu krachu gospodarczego Pjongjang szuka ratunku u sąsiadów z Południa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić