Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Siwizna to oznaka bardzo groźnej choroby

185
Podziel się:

Siwe włosy postarzają? To najmniejszy problem ich posiadaczy. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami ten kolor zwiastuje kłopoty z sercem. Mało tego - jego odcień wskazuje na to, jak duże jest to ryzyko.

Siwizna to oznaka bardzo groźnej choroby
(Pixabay.com)

Siwizna to poważny sygnał ostrzegawczy. Badacze z Egiptu dostrzegli, że ten sam zestaw czynników biologicznych powoduje blaknięcie koloru włosów i miażdżycę tętnic, którymi krew trafia do serca. Są wśród nich m.in. uszkodzenia mechanizmu naprawy DNA, stres oksydacyjny, zapalenia, zmiany hormonalne i zatrzymanie wzrostu komórek.

Nasze odkrycia sugerują, że niezależnie od wieku chronologicznego, siwienie włosów wskazuje na wiek biologiczny i może stanowić znak ostrzegawczy zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - powiedział dr Samuel Irini, kardiolog z uniwersytetu w Kairze.

Odcień siwizny ma ogromne znaczenie. Specjaliści wzięli pod lupę 545 pacjentów - donosi "Scotsman". Wszystkich poddali badaniu tomografem komputerowym pod kątem choroby wieńcowej. Potem pacjenci zostali podzieleni na grupy w zależności od odcienia koloru włosów. Lekarze ustalili ich pięć, od "czystego czarnego" do "czystego białego". Po przeanalizowaniu wyników tomografii, odkryli, że wszyscy badani od trzeciej grupy wzwyż są dużo bardziej zagrożeni chorobami serca. Ich tętnice były mocniej narażone na zwężenie przez osady wapniowe.

Siwienie włosów okazało się niezależnym czynnikiem wskazującym na możliwość zwężenia, a nawet zablokowania tętnic wieńcowych oraz wysokiego ciśnienia krwi i nieprawidłowego poziomu tłuszczu we krwi - dodaje dr Irini Samuel.

Odkrycie może ułatwić rozpoznawanie chorób serca. Naukowcy z Egiptu zastrzegają, że są konieczne jeszcze kolejne badania (m.in. nad genetycznymi przyczynami siwienia), ale już teraz uważają, że to ważny krok we wstępnej diagnostyce medycznej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Czy masz obsesje na punkcie swojego zdrowia?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(185)
Wl00dek
4 lata temu
Na siwizne pomógł mi gray protect, dobry suplement
Irbis
6 lat temu
no, jeżeli jeszcze do tego dołożyli, że ilość siwych włosów jest związana z wiekiem, to dokonali EPOKO0WEGO odkrycia...
kasia
6 lat temu
co za głupoty. Mam 67 lat siwe wlosy a serce jak dzwon , trojglicerydy jak u mlodego czlowieka i ciśnienie w normie. .Fakt ,że moi rodzice przeszli zawaly serca i zmarli na niewydolność krążęnia. Ja jednak nie palę NIe mam takżę cukrzycy typu II jak oni. Mam za to Hashimoto i czuję się świetnie. Przyjmuję tylko Euthyrox. NIc więcej .
królik
6 lat temu
Nie znam się ale chyba logiczne nawet dla naukowców powinno być to że starsi ludzie a oni siwieją najczęściej są po prostu starzy,mogą mieć pozatykane żyły,cholesterol i inne schorzenia ze względu na wiek i zniszczenie organizmu . Nie koniecznie musi to być tym o czym piszą w Egipcie. Do tego tam jedzą o wiele zdrowsze jedzenie jak u nas to powinni być wiele zdrowsi co pewnie jest.
wroclawiak
6 lat temu
Naukowcy z ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය,(Sri Lanka) odkryli, że nie dokładnie tak jest. Najbardziej narażeni są siwi, którzy kiedyś byli rudzi ...
Dżokej
6 lat temu
A jak to się ma do siwego konia?
xTrema
6 lat temu
Powiem szczerze, ze gdy mam do czynienia z naukowcami amerykanskimi i egipskimi, to sklaniam sie do wiary w to, co powiedza ci pierwsi. Jednak.
Marko
6 lat temu
"Pokazano piękny zestaw kolorów". Dla kogo skierowano ten artykuł nic nie mówiący?
piter
6 lat temu
"Siwe włosy oznaką powaznej choroby", no tak w końcu życie jest nieuleczalną chorobą, która kończy się śmiercią a siwe włosy świadczą o wieku i o tym, że do końca już niedługo. Genialne odkrycia robią Ci naukowcy
ojojojoj
6 lat temu
Tu to już odkrycie na miarę Nobla. Ja nie mogę.Następne to pewnie: Jeśli masz pieprzyki, to jesteś zagrożony rakiem. Albo: Nie masz klaty owłosionej - to nie w pełni mężczyzna.
Kostek
6 lat temu
Większej głupoty w swoim 60-letnim życiu nie czytałem.
Zuzia
6 lat temu
Ojejku....ustalili, ze tak wiec co tu chromolic dalej w typie: " a ja siwy i nie choruje".
zwykły2
6 lat temu
to się nadaje na pierwszego kwietnia
Jorg
6 lat temu
a ja jestem łysy to co mi grozi poza kryciem papom??
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić