REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski15.04.18 (17:38)

Skazali na więzienie młodą poetkę. Bo nazwała swój kraj regionem

Trzy lata za kratami ma spędzić Nacima Qorane z Somalilandu. Za recytowanie swoich wierszy.
Centrum Praw Człowieka w Somalilandzie

Sąd w nieuznawanym na świecie kraju uznał, że zlekceważyła majestat państwa. Młoda poetka nawoływała do zjednoczenia Somalilandu z Somalią, od której kraj w 1991 roku ostatecznie się oderwał - informuje BBC News.

Nacima Qorane została aresztowana w styczniu, po powrocie z Mogadiszu. W stolicy Somalii recytowała swoje utwory, w których poruszała kwestie polityczne. W tworzonej poezji opowiada się za połączeniem na powrót Somalii i Somalilandu w jedno państwo. Prokurator podkreśla, że nazwała swoją ojczyznę "regionem", za co musi być ukarana.

REKLAMA

*Obrońcy praw człowieka głośno protestują. *

Wolność słowa jest zapisana i chroniona przez konstytucję Somalilandu. Wzywamy rząd Somalilandu do przestrzegania własnej konstytucji - apeluje szef Centrum Praw Człowieka Guleid Ahmed Jama.

Somaliland odłączył się od Somalii po krwawej wojnie. Do 1991 roku oficjalnie był północno-zachodnim regionem Somalii, która z kolei często uznawana jest za upadłe państwo. Somaliland liczy około 3,5 miliona ludzi. Nie jest uznawany za kraj na arenie międzynarodowej, jednak ma nieformalne przedstawicielstwa dyplomatyczne w Londynie, Waszyngtonie, Dżibuti i Adis Abebie. W Hargejsie - stolicy islamskiej republiki - placówkę ma Dania, Etiopia i Turcja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij