Śmiertelnie niebezpieczna choinka. Na to uważaj

Podziel się:

Chcesz mieć naturalną choinkę i spokój ducha? Podlewaj swoje drzewko. Chwila nieuwagi wystarczy, by zapłonęło żywym ogniem.

Śmiertelnie niebezpieczna choinka. Na to uważaj
(Youtube.com)

Amerykański Krajowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) od lat ostrzega ludzi przed świątecznymi pożarami. O tym, że sucha choinka pali się błyskawicznie, przypomina też w USA Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC). Nie tylko pokazują filmy demonstrujące, jak szybko nasz dom może zamienić się w dymiące zgliszcza, ale podpowiadają jak bezpiecznie ubrać choinkę i przystroić mieszkanie.

lub tu

albo w tym wideo.

Informacja nie dociera chyba do wszystkich. Pożary zapoczątkowane płonącą choinką co roku zabijają w tym kraju 5 osób, a ponad 200 rodzin pozbawiają dachu nad głową. Bądźmy mądrzejsi, podlewajmy choinki. Tym bardziej że w tym roku w Polsce w blisko 180 tys. pożarów zginęło ok. 500 osób. Polskie pożarnictwo nigdy nie przeżywało tak tragicznego okresu.

Nastrój świąteczny udziela nam się coraz bardziej, cześć osób kupiła już choinki; wróciła też taka tradycja, że na choinkach zapalane są świeczki. W naszej ocenie jest to bardzo niebezpieczne. My jednak zalecamy sztuczne oświetlenie, ale takie, które ma certyfikat. Zwracajmy na to uwagę. Pamiętajmy też o tym, że oświetlenie powinno być wyłączane, kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać. Uważajmy też z zapalaniem świec. Nie stawiajmy ich na oknach. Czasem wystarczy lekki podmuch wiatru i firanka, by doszło do pożaru – powiedział komendant głównego PSP Paweł Frątczak.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić