Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Smog może powodować omamy i choroby psychiczne

80

Do listy znanych od dawna chorób, które smog wywołuje, dołączyły kolejne. Smog może być powodem halucynacji, omamów i chorób psychicznych - uznali badacze z Wielkiej Brytanii.

Smog może powodować omamy i choroby psychiczne
(East News, Adam STASKIEWICZ)

Poważne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jak donosi "The Independent", naukowcy z King’s College London stwierdzili, że osoby, które na o dzień żyją w miastach, gdzie poziom smogu przekracza dopuszczalne normy, są bardziej narażone na wystąpienie u nich chorób psychicznych.

Osoby przebywające tam, gdzie występował wyższy poziom zanieczyszczonego powietrza, wykazali aż o 70 procent wyższe prawdopodobieństwo różnego rodzaju paranoi - powiedział prowadzący badania Dr Joanne Newbury.

Najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Badanie prowadzone było na grupie ponad 2 tysięcy nastolatków w grupie wiekowej 12-18 lat, mieszkających w Anglii i Walii. Aż 1/3 z nich doświadczyła niepokojących objawów. Niektóre czuły się śledzone, a inne słyszały głosy. Naukowcy obarczają winą metale ciężkie obecne w zanieczyszczonym powietrzu.

Kolejne badania są już planowane. Naukowcy twierdzą, że aby potwierdzić najnowsze odkrycie, będą musieli przeprowadzić jeszcze wiele testów.

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza nie różni się bardzo od palenia papierosów. W obu przypadkach skutkiem może być zachorowanie np. na raka. Aby jednak w 100 procentach udowodnić jego negatywne oddziaływanie na zdrowie psychiczne, będziemy musieli zrobić jeszcze kolejne badania - dodał Dr Newbury.

Naukowcy przypominają o pozostałych negatywnych efektach. Smog powoduje choroby układu oddechowego oraz nerwowego. Może być przyczyną np. raka płuc czy zawału serca. Rocznie w Polsce umiera przez niego 45 tys. osób.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Walka ze smogiem. "Nie ma na to magicznego proszku"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić