Specjalne zakazy na Światowe Dni Młodzieży. To trzeba wiedzieć

33

Małopolska przygotowuje się na przyjazd tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Światowe Dni Młodziezy
Światowe Dni Młodziezy (PAP/EPA, Jakub Kamiński)

Podczas ŚDM będzie obowiązywał zakaz używania rac i petard. Wirtualna Polska donosi również, że władze Małopolski wprowadzają znaczące ograniczenia w ruchu ciężarówek. Poza autostradą A4 oraz drogą S7 pojazdy ważące więcej niż 12 ton będą mogły poruszać się po Krakowie tylko nocą. Zakaz nie dotyczy pojazdów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i opiekę medyczną oraz autokarów.

Rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz zapewnia, że zakazy będą obowiązywać do 1 sierpnia. Poinformował też, że dostawy paliw na stacje benzynowe będą przeprowadzane nocą i "nie powinno być problemów z zaopatrzeniem". Dodatkowo wokół Krakowa, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia wyznaczono 7 stref ograniczonych lotów, w których obowiązuje zakaz lotów sportowych, aeroklubowych, rekreacyjnych.

Na czas ŚDM wprowadzono również kategoryczny zakaz używania dronów. Z kolei już od 19 lipca dorożkarze nie mogą poruszać się po Rynku Głównym w Krakowie. Zakaz ten będzie obowiązywał do końca miesiąca i według Urzędu Miasta Krakowa jest spowodowany "wymogami bezpieczeństwa oraz dużą liczbą wydarzeń towarzyszącym ŚDM w rejonie rynku".

Z okazji zjazdu pielgrzymów wojewoda Małopolski uruchomił także specjalny numer telefonu 987. Jego rzecznik wyjaśnia, że jest to numer umożliwiający zgłoszenie "niepokojących wydarzeń", takich jak akty wandalizmu. Będzie służył również uzyskiwaniu informacji na temat przejezdności ulic, punktów sprzedaży biletów kolejowych, itd.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić