o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Stalin już pół roku wcześniej wiedział o ataku Hitlera. Dlaczego zignorował wszystkie ostrzeżenia?

64
Podziel się

„Za wszelką cenę musimy pozostać przyjaciółmi” – mówił Józef Stalin niemieckim dyplomatom zaledwie dwa miesiące przed tym, jak Trzecia Rzesza uderzyła na Związek Sowiecki. Andrew Nagorski przekonuje w swojej nowej książce, że czerwony car w 1941 roku „wyszedł na durnia”. Dzisiaj aż trudno uwierzyć w to jak wielkim był naiwniakiem.

Tekst stanowi fragment książki Andrew Nagorskiego pt. 1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę (Rebis 2019).
Tekst stanowi fragment książki Andrew Nagorskiego pt. 1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę (Rebis 2019). (Materiały prasowe)
bErjhNoB

Nie brakuje opinii, wedle których Józef Stalin stale powątpiewał w intencje Hitlera, obawiał się ataku z jego strony lub nawet przygotowywał własną ofensywę przeciw III Rzeszy.

Andrew Nagorski, autor książki 1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę podkreśla jednak, że sowiecki dyktator „nie potrafił właściwie ocenić charakteru i toku myślenia” kanclerza III Rzeszy.

Mimo, że dowody były wprost przytłaczające, nie dopuszczał do siebie myśli, że Adolf Hitler wbije mu nóż w plecy. „W tej kwestii okazał się bardzo podobny do niemieckiego przywódcy. On też uparcie nie chciał wierzyć w nic, co przeczyło jego życzeniom i poglądom” – zwraca uwagę popularny pisarz i znawca II wojny światowej.

bErjhNoD

Amerykanie wszystko wiedzą

Poważne ostrzeżenie z zagranicy nadeszło już 20 marca 1941 roku. Gdyby potraktowano je z należytą atencją, dałoby Sowietom całe trzy miesiące na przygotowanie obrony!

Zobacz także: Zobacz także: Ukryte złoto Hitlera
bErjhNoJ

Podsekretarz stanu USA Sumner Welles wprost poinformował ambasadora ZSRR w Waszyngtonie, że według danych posiadanych przez jego przełożonych „Niemcy zamierzają zaatakować Związek Sowiecki”.

Churchill też ostrzega

Tę samą informację w miesiąc później i z jeszcze większą stanowczością przekazał sowieckiej wierchuszce sam ambasador USA w Waszyngtonie. Własną depeszę z ostrzeżeniem wystosował do Stalina nawet Winston Churchill. Wszystko bez skutku.

Wśród dyplomatów działających w otoczeniu Kremla powszechna była świadomość, że Stalin o wiele wyżej ceni słowa Niemców, niż wiadomości płynące ze zgniłego Zachodu. Mało tego. Jak podkreśla Andrew Nagorski w książce "1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę", Stalin nie ufał nawet własnym agentom!

bErjhNoK

Sowieccy szpiedzy mają pełne rozeznanie

Szpieg stacjonujący w Berlinie już 28 lutego złożył raport, zgodnie z którym „wojna z Rosją została postanowiona na ten rok”.

Inne radzieckie misje wojskowe również nadsyłały niepokojące wieści. 13 marca 1941 r. Bukareszt przesłał wypowiedź pewnego niemieckiego majora: „Całkowicie zmieniliśmy nasze plany. Ruszymy na wschód, przeciwko ZSRR. Zdobędziemy zboże, węgiel i ropę, aby móc walczyć dalej przeciwko Anglii i Ameryce”.

bErjhNoL

Według jednego z rumuńskich źródeł „Niemieccy wojskowi są upojeni zwycięstwami i twierdzą, że wojna z ZSRR rozpocznie się w maju”.

26 marca Bukareszt dodał, że „rumuński sztab generalny posiada dokładne informacje, iż w ciągu dwóch lub trzech miesięcy Niemcy uderzą na Ukrainę”.
Autorzy raportu przewidywali, że uderzenie zostanie skierowane także na państwa bałtyckie w nadziei „na wywołanie tam powstania przeciwko ZSRR” i że Rumunia za wzięcie udziału w wojnie zostanie nagrodzona Besarabią, granicznym terytorium odebranym jej przez Stalina.

Ale Stalin wie swoje

Wszystkie te doniesienia już wkrótce miały się okazać prawdziwe. Stalin nie zamierzał jednak zmieniać zdania.

bErjhNoM

W odpowiedzi na raporty, jak podkreśla Andrew Nagorski, „pozbył się Iwana Proskurowa, szefa wywiadu wojskowego, który uparcie ignorował naciski na dostarczanie pomyślnych wieści”.

Kamil Janicki – historyk, pisarz i publicysta, redaktor naczelny Wielkiej HISTORII. Autor książek takich, jak Damy polskiego imperium, Pierwsze damy II Rzeczpospolitej, Epoka milczenia czy Damy złotego wieku. Jego najnowsza pozycja to Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę (2019).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

bErjhNpe
KOMENTARZE
(64)
Tony
2 lata temu
Bzdury
tom
2 lata temu
Tytuł od czapy w 1941 nikt nie mógł przewidzieć,że Niemcy przegrają wojnę z sowietami. Wiele zależało od sposobu postępowania z ludnością terenów zajmowanych co było przyczyną klęski nieieckiej.
gość
2 lata temu
Oba SOCJALIZMY się bardzo kochały. Ten Niemiecki uczył się od Sowieckiego i przerósł mistrza!
bErjhNpf
Verayher
2 lata temu
Niechlujny tekst. Czy ktoś to czytał przed opublikowaniem? Np. takie coś " sam ambasador USA w Waszyngtonie". Ambasador amerykański? W Waszyngtonie?
jou
2 lata temu
Drogi ałtorze zdecyduj się w jakim języku piszesz!!! Jeżeli piszesz po polsku to piszesz o Związku Radzieckim,chyba że piszesz po rosyjsku to wtedy piszesz o Sowieckim Sojuzie.
pikolo
2 lata temu
Sprawy takie zawsze są złożone
pikolo
2 lata temu
Sprawy takie zawsze są złożone
polkie
2 lata temu
"Nie niemcy ale Polska to nasza największa zdobycz wojenna"-Stalin
126p
2 lata temu
Zastanawia mnie ogromna niewiedza ludzi młodych i nie tylko w Polsce na temat historii i współpracy Niemiec hitlerowskich z ZSRR.Czego w tych szkołach uczą?Przecież jeszcze na wiele lat przed atakiem Niemiec na ZSRR Stalin wysyłał ropę do Niemiec a Wehrmacht ćwiczył swoje wojska na terenach ZSRR.
zawisza
2 lata temu
Wszystkie dytatorki są takie same.Kaczyhńskiego też ostrzegają ,że Unia go wykluczy,ale on chcę ją wyprzedzić i sam wykluczy Unię.Napewno mu się uda.
sdfghj
2 lata temu
wojna została wymyślona przez wiele krajów celem było pozbycie się nadmiaru ludności
Stary
2 lata temu
A ja mam takie spostrzeżenie. Raz na kilkaset lat nasi dwaj odwieczni wrogowie nie na naszej ziemi ale na ziemi jednego z naszych wrogów gdzieś hen pod Moskwą zaczęli prowadzić totalną wojnę. Niszczono ogromne zasoby młodych ludzi i ogromne ilości sprzętu. Niszczono gospodarki naszych wrogów. No po prostu wygraliśmy los na loteri. Niech mi ktoś powie po jaką cho...rę nasi partyzanci przeszkadzali w tych zmaganiach. Po djabła wysadzali pociągi zamiast odśnierzać tory żeby ten cały potencjał zagłady mógł jechać bez przeszkód gdzieś daleko od naszych granic.
ziuk
2 lata temu
Stalin był Gruzinem , nienawidził Słowian - Beria też nie był Rosjaninem i Słowian nienawidził
bErjhNoX
4rf
2 lata temu
Do : Diakon Frost Ty chyba piszesz swoją historię .....Ale przeginasz jak troll Putina
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić