Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Superksiężyc w listopadzie. Sprawdź, kiedy go zobaczysz

0
Podziel się:

Już 14 listopada 2016 roku będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Na niebie pojawi się tzw. superksiężyc. Jest to nic innego jak pełnia, jednak w tym miesiącu ma ona być wyjątkowej urody. Nasz satelita znajdzie się bowiem niezwykle blisko Ziemi.

performs onstage during day three of the Boston Calling Music Festival at Boston City Hall Plaza on September 27, 2015 in Boston, Massachusetts.
performs onstage during day three of the Boston Calling Music Festival at Boston City Hall Plaza on September 27, 2015 in Boston, Massachusetts. (Getty Images, Mike Lawrie)

Superksiężyc to potoczna ale i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni. Zjawisko polega na tym, że znajduje się on w jednej linii ze Słońcem oraz Ziemią. Sam Księżyc jest wtedy w swoim perygeum, czyli miejscu na orbicie najbliżej Ziemi. Zjawisko bywa również określane jako superpełnia lub "wilczy księżyc".

Księżyc jest wtedy większy i jaśniejszy. Według naukowców z NASA, dla przeciętnego obserwatora, jego powierzchnia jest o 14 procent większa. Świeci też o 30 procent jaśniej niż w apogeum. Istnieją teorie, że satelita w tym położeniu jest w stanie wywołać negatywne zjawiska jak wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi. Nie mają one jednak potwierdzenia w nauce.

Nie będzie w Polsce dobrze widoczny. Prognoza pogody mówi, że niebo ma być wtedy zachmurzone. W nocy mają występować przelotne opady. Księżyc powinien się jednak co jakiś czas wynurzać zza chmur.

Inne listopadowe zjawiska na niebie. Fani astronomii będą mieć w tym miesiącu okazję do zobaczenia 4 i 5 listopada roju Taurydów w największej okazałości. Oprócz tego 14 i 15 grudnia na niebie widoczne będzie maksimum roju Geminidów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić