Wróć na
aktualizacja

Syria. Amerykanie zaczęli strzelać. Interweniowała Rosja

224
Podziel się

Sytuacja w Syrii nadal bardzo napięta. W okolicach miasta Al-Kamiszli przy granicy z Turcją doszło do starć między syryjskimi wojskami wspieranymi przez cywilów a siłami USA. Zginął w nich jeden syryjski cywil. Potem siły USA przeprowadziły nalot na miasto Al-Hasaka.

Syria. Amerykanie zaczęli strzelać. Interweniowała Rosja
(East News, AP/Associated Press)
bCZmCBmd

Do potyczek doszło w środę. Wojska rządowe zablokowały amerykańskiemu konwojowi opancerzonemu przejazd drogą we wsi Khirbet Ammu w północno-wschodniej części kraju. Po pewnym czasie do syryjskich żołnierzy dołączyli cywile, którzy obrzucali Amerykanów kamieniami. W sąsiedniej miejscowości grupa młodych ludzi wdrapała się na jeden z wozów i zdjęła z niego flagę USA.

Siły USA otworzyły ogień. Po tym, jak ich wozy zostały zatrzymane, Amerykanie zaczęli strzelać. Zabili jednego cywila, a innego zranili. Rosnące napięcia między silami amerykańskimi a wspieranym przez Rosję i Iran reżimem Baszara al-Asada są efektem walki między Turkami a Syryjczykami w opanowanej przez rebeliantów prowincji Idlib. W środę rosyjskie wojsko interweniowało, aby przerwać starcia pomiędzy USA a Syryjczykami.

bCZmCBmf

W poniedziałkowym oświadczeniu na Twitterze sekretarz stanu Mike Pompeo jasno zadeklarował, że USA "stoi po stronie swego sojusznika z NATO, Turcji". Dzisiaj z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że jego wojska mogą "zaatakować wszędzie w Syrii".

Sytuacja w kraju jest bardzo skomplikowana. Największe obawy budzi bezpośrednie starcie sił USA i Rosji. O tym, że może do nich w każdej chwili dojść, świadczy poniższe zdjęcie, gdzie na jednym obrazie, obok syryjskiej, widzimy flagi obu mocarstw.

Liczba ofiar wojny w Syrii

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Według ONZ pochłonęła ona życie ponad 400 tysięcy ludzi. Jest też przyczyną fatalnej sytuacji humanitarnej w kraju, która miliony ludzi zmusiła do ucieczki od innych państw.

bCZmCBml

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCZmCBmG
KOMENTARZE
(224)
Piada
8 miesięcy temu
Ten cywil to oczywiście terrorysta bo tylko oni giną od kul amerykanów
b22
8 miesięcy temu
Nie przypominam sobie , żeby jankesów z US Army , legalny rząd Syrii zapraszał do siebie. Są tak samo agresorami jak hitlerowcy w 1939 roku napadając na Polskę.
Mizerykordia
8 miesięcy temu
Wspierające reżim syryjski ?Mącicielu z wp reżim to jest amerykański a nie syryjski . Urabiasz opinie publiczna tak jak ci zapłacili za to , nie informujesz tylko interpretujesz . Wstyd
bCZmCBmH
Ali Baba
8 miesięcy temu
Reżim Asada? Jaki reżim ? Asad chroni swój kraj i obywateli przed międzynarodowymi terrorystami USA, Izrael, Turcja, UE.
Jaa
8 miesięcy temu
Dlaczego nie piszecie, że tym cywilem był 14 letni chłopiec? Nie wypada, bo amerykanie nie zabijają dzieci?
Najnowsze komentarze (224)
jan
7 miesięcy temu
To nie trwa wojna tylko ludobójstwo mieszkańców Syrii przez USA i ich kundli z NATO w tym morderców z III RP.15.02.2020
Baba Polandya
8 miesięcy temu
Pewnego dnia my też poprosimy o pomoc. Ten dzień jest bliski
Gluś
8 miesięcy temu
bardzo spokojnie polskojęzyczna jaczejka przeszła do porządku dziennego nad zamordowaniem cywila przez USbandytów. Rosji wypominają agresywnie każdy przypadkowy atak na cywilów, a tu proszę, zamordowany przez Amerykańców, to widocznie należało mu się.
rambo
8 miesięcy temu
Może dojdzie do III wś.Już wielki czas.Koniec z prężeniem muskułów.
lolinski
8 miesięcy temu
zaraz zaraz, syryjski reżim (?) wspierany przez cywilów czyli sysryjskich obywateli został zaatakowany przez koalicję/sojusznikó nielegelanie przybywających na terenie Syrii? więc kto jest reżimem i terrorystami, bo nie Syria
Rygdo
8 miesięcy temu
Ameryka za wszelką cenę zostanie mocarstwem zrobi wszystko
afrykaner
8 miesięcy temu
moje zdanie jest ważne kiedy wychwala piss,żydów i jankesów.
Promil
8 miesięcy temu
Amerykanie bronia amerykanskich pól naftowych w Syrii
bCZmCBmz
dal
8 miesięcy temu
Taki żołnierz po takiej misji jest po kilku latach większym niebezpieczeństwem dla obywateli niż Talib. Psychika mu siada, chleje i jara i ma wizję. Żołnierze po takich misjach powinni być odizolowani od realnego świata jak Rambo w swoich filmach. Przecież w USA służą wszelkiego rodzaju nacje kolorowych ludzików, azjaci, afrykańczycy czy inni z ameryki łacińskiej.
sek
8 miesięcy temu
te filmiki to chyba na pokaz dla dziennikarzy bo gościu strzela jak kowboj
Rosja upadla
8 miesięcy temu
Rosja to nie mocarstwo to upadły chuligan wymachujacy brzytwą...
Darek
8 miesięcy temu
Filmik pokazuje, jak zgraja cywilów stojacą obok rosyjskiego samochodu pancernego (ma rosyjską flagę) naparza z kałachów do amerykańskich wozów, które stoją nie odpowiadając na ogień ( stoja tyłem do ruskich. Wiec kto jest tutaj agresywny?
Tomasz
8 miesięcy temu
USA i Turcja to terroryści którzy napadli na Syrię
WiemCoBędzie
8 miesięcy temu
Gdy Syria upadnie, rozpocznie sie 3 wojna swiatowa, wiec trzeba sie szykować :|
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić