Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szukali go 40 lat. Nurkowie znaleźli zabytkowy statek

31
Podziel się

Po 40 latach poszukiwań norwescy nurkowie znaleźli wrak statku handlowego, który zatonął w 1760 roku. Zachował się do naszych czasów w fantastycznym stanie. "Takie odkrycia się dzisiaj nie zdarzają" cieszą się norwescy naukowcy.

28-metrowy statek przeleżał u wybrzeży Norwegii 259 lat.
28-metrowy statek przeleżał u wybrzeży Norwegii 259 lat. (Facebook.com, Karl Klungland)
bCZqfbaZ

Po latach norwescy nurkowie w końcu znaleźli zabytkowy wrak . Statek handlowy „Juffrau Elisabedt” od prawie 260 lat spoczywał na dnie morza w okolicy Søgne. Załoga opuściła go w czasie sztormu na południowym wybrzeżu Norwegii w 1760 roku i od tego czasu słuch o nim zaginął.

Lokalni nurkowie szukali go od 40 lat. Kilka wypraw zakończyło się zupełnym fiaskiem. Nurkowie otrzymali dokumenty, z których wynikało, że statek zatonął w Vest-Agder w pobliżu Søgne, jednak mimo tej informacji musiało upłynąć kolejnych kilka lat, zanim go znaleźli.

Jesteśmy w szoku. Szukaliśmy wraku od wielu lat bez powodzenia, a tu nagle… wow! - cieszy się Espen Lauritsen, jeden z odkrywców.

bCZqfbbb

Zobacz też: Nie mają pojęcia kim byli. Ponure odkrycie w Tower of London

28-metrowy statek zachował się w bardzo dobrym stanie. Częściowo przykrył go piasek, co stanowiło barierę ochronną przed słoną wodą. Dzięki temu znaczna część drewnianej konstrukcji pozostała nietknięta, przedmioty ze statku też są w dobrym stanie.

Oto stary wrak, który jest całkowicie nietknięty, z napisami i herbami. To absolutnie niesamowite. To jest doświadczenie życia dla podwodnego archeologa - podkreśla Iver Nesse Aarrestad z Norweskiej Dyrekcji ds. Dziedzictwa Kulturowego.

bCZqfbbh

"Takie odkrycia się dzisiaj nie zdarzają." Norwescy archeolodzy podkreślają, że „Juffrau Elisabedt” jest wyjątkowym znaleziskiem, które należy chronić jako część dziedzictwa kulturowego - informuje norweski krajowy nadawca NRK. Statek jest teraz obserwowany dzień i noc w obawie przed złodziejami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCZqfbbC
KOMENTARZE
(31)
bla,bla,bla
11 miesięcy temu
noregia to kraj?? może miasto?? nie macie auto korekty?
jakto??
11 miesięcy temu
"Częściowo przykrył go piasek, co stanowiło barierę ochronną przed słoną wodą."???????????.....kto to pisze ???ponad 250 lat pod woda I pare cm piasku uratowalo go przed slona woda ?????...wy sobie w tej niemieckiej redakcji kpiny z Polakow robicie ????
KonradK
11 miesięcy temu
Z Noregii? T wnorach powinni szukać.
bCZqfbbD
Zorro z RP
11 miesięcy temu
To banalnie proste, Noregia leży obok Narnii, a dalej zaczyna się Szajer ;), gdzie mieszkają Hobbity :)
dwawa
11 miesięcy temu
Noregia to na północ os San Escobar!
Najnowsze komentarze (31)
Wojciech
11 miesięcy temu
To pewnie polscy murarze z własnym materiałem płynęli na robotę.tyle cegieł się zmarnowało...
Gfgg
11 miesięcy temu
Ale jaja cały był zbudowany z cegieł
ihaha
11 miesięcy temu
Z Noregii . Jeszcze płacicie za to ?
sdfd
11 miesięcy temu
ja wiem jak dziala filtr wodny ale piasek przy takich masach slonej wody ? Co w znowu wymyslacie ? Rozumiem 20 litrow na dobe ale nie tysiace mieszajacej sie wody na minute Nooo chyba ze tamten piasek ma wlasciwosci izolujace
bbn
11 miesięcy temu
w PL ci znalazcy już by siedzieli,a cwany konserwator zabytków już by odbierał nagrodę od ministra
marek
11 miesięcy temu
Kiedy nauczycie się dobrze pisać po Polsku. Szlak mnie trafia. W dodatku nawet nie chce się nikomu tych błędów poprawiać. Żadnego wstydu !
Michał
11 miesięcy temu
W Norwegii to znaleźli a w Polsce to odnaleźli bo należy do tego co te kamienice dostał od gościa który za napad i wiezienie dostał odszkodowanie. Kamienice w szczytnym celu odebrano ludziom przeznaczono na domy publiczne.
bolo
11 miesięcy temu
Myślałem że zatonął u wybrzeży Panamy i szukają go dzieci Manuela Noriegi
bCZqfbbv
dwawa
11 miesięcy temu
Noregia to na północ os San Escobar!
jan paweł II
11 miesięcy temu
...................UNIA TO PUŁAPKA !!!!.............................................
aaa
11 miesięcy temu
"Częściowo przykrył go piasek, co stanowiło barierę ochronną przed słoną wodą." No jak tam tacy specjaliści byli, to nie dziw, że 40 lat go szukali.
oglądam globu...
11 miesięcy temu
ja też !
prawda
11 miesięcy temu
łe tam dwa pierścionki złote.. nasi etatowi rubieżcy celowali w cały pociąg złota.. tzn lepiej szukali.. więcej złota dla "państwa"..
jerzy
11 miesięcy temu
Może poszukali by Orła. Jakoś MW RP nie kwapi się do tego.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić