Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szukali go 40 lat. Nurkowie znaleźli zabytkowy statek

31
Podziel się:

Po 40 latach poszukiwań norwescy nurkowie znaleźli wrak statku handlowego, który zatonął w 1760 roku. Zachował się do naszych czasów w fantastycznym stanie. "Takie odkrycia się dzisiaj nie zdarzają" cieszą się norwescy naukowcy.

28-metrowy statek przeleżał u wybrzeży Norwegii 259 lat.
28-metrowy statek przeleżał u wybrzeży Norwegii 259 lat. (Facebook.com, Karl Klungland)

Po latach norwescy nurkowie w końcu znaleźli zabytkowy wrak . Statek handlowy „Juffrau Elisabedt” od prawie 260 lat spoczywał na dnie morza w okolicy Søgne. Załoga opuściła go w czasie sztormu na południowym wybrzeżu Norwegii w 1760 roku i od tego czasu słuch o nim zaginął.

Lokalni nurkowie szukali go od 40 lat. Kilka wypraw zakończyło się zupełnym fiaskiem. Nurkowie otrzymali dokumenty, z których wynikało, że statek zatonął w Vest-Agder w pobliżu Søgne, jednak mimo tej informacji musiało upłynąć kolejnych kilka lat, zanim go znaleźli.

Jesteśmy w szoku. Szukaliśmy wraku od wielu lat bez powodzenia, a tu nagle… wow! - cieszy się Espen Lauritsen, jeden z odkrywców.

Zobacz także: Zobacz też: Nie mają pojęcia kim byli. Ponure odkrycie w Tower of London

28-metrowy statek zachował się w bardzo dobrym stanie. Częściowo przykrył go piasek, co stanowiło barierę ochronną przed słoną wodą. Dzięki temu znaczna część drewnianej konstrukcji pozostała nietknięta, przedmioty ze statku też są w dobrym stanie.

Oto stary wrak, który jest całkowicie nietknięty, z napisami i herbami. To absolutnie niesamowite. To jest doświadczenie życia dla podwodnego archeologa - podkreśla Iver Nesse Aarrestad z Norweskiej Dyrekcji ds. Dziedzictwa Kulturowego.

"Takie odkrycia się dzisiaj nie zdarzają." Norwescy archeolodzy podkreślają, że „Juffrau Elisabedt” jest wyjątkowym znaleziskiem, które należy chronić jako część dziedzictwa kulturowego - informuje norweski krajowy nadawca NRK. Statek jest teraz obserwowany dzień i noc w obawie przed złodziejami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Wojciech
3 lata temu
To pewnie polscy murarze z własnym materiałem płynęli na robotę.tyle cegieł się zmarnowało...
Gfgg
3 lata temu
Ale jaja cały był zbudowany z cegieł
ihaha
3 lata temu
Z Noregii . Jeszcze płacicie za to ?
sdfd
3 lata temu
ja wiem jak dziala filtr wodny ale piasek przy takich masach slonej wody ? Co w znowu wymyslacie ? Rozumiem 20 litrow na dobe ale nie tysiace mieszajacej sie wody na minute Nooo chyba ze tamten piasek ma wlasciwosci izolujace
bbn
3 lata temu
w PL ci znalazcy już by siedzieli,a cwany konserwator zabytków już by odbierał nagrodę od ministra
marek
3 lata temu
Kiedy nauczycie się dobrze pisać po Polsku. Szlak mnie trafia. W dodatku nawet nie chce się nikomu tych błędów poprawiać. Żadnego wstydu !
Michał
3 lata temu
W Norwegii to znaleźli a w Polsce to odnaleźli bo należy do tego co te kamienice dostał od gościa który za napad i wiezienie dostał odszkodowanie. Kamienice w szczytnym celu odebrano ludziom przeznaczono na domy publiczne.
bolo
3 lata temu
Myślałem że zatonął u wybrzeży Panamy i szukają go dzieci Manuela Noriegi
dwawa
3 lata temu
Noregia to na północ os San Escobar!
jan paweł II
3 lata temu
...................UNIA TO PUŁAPKA !!!!.............................................
aaa
3 lata temu
"Częściowo przykrył go piasek, co stanowiło barierę ochronną przed słoną wodą." No jak tam tacy specjaliści byli, to nie dziw, że 40 lat go szukali.
oglądam globu...
3 lata temu
ja też !
prawda
3 lata temu
łe tam dwa pierścionki złote.. nasi etatowi rubieżcy celowali w cały pociąg złota.. tzn lepiej szukali.. więcej złota dla "państwa"..
jerzy
3 lata temu
Może poszukali by Orła. Jakoś MW RP nie kwapi się do tego.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić