aktualizacja 

Tajemnicze małpie rytuały. Niektórzy myślą, że to religia

92

Szympansy wrzucają kamienie do spróchniałych pni drzew i uciekają z krzykiem.

(flickr.com, foshie)

Wiara w istnienie boga jeszcze do niedawna była przypisywana jedynie rodzajowi ludzkiemu. Niektórzy twierdzili nawet, że to jeden z głównych atrybutów odróżniających człowieka od zwierząt. To przekonanie poważnie ucierpiało w 2016 roku, kiedy sfilmowano niezwykłe zachowanie w grupie afrykańskich małp człekokształtnych, które najbardziej przypominało obrzęd religijny.

Naukowcy ukryci w gąszczu afrykańskiej dżungli obserwują niecodzienną aktywność małp. Grupa dzikich szympansów zachowuje się w niezwykły sposób. Zwierzęta pojedynczo zbliżają się do wybranych spróchniałych pni drzew, zatrzymują się na chwilę, potem z wielką siłą wrzucają do drzew kamienie i z wrzaskiem uciekają. Zagadkowe zachowania zostały sfilmowane. Naukowcy nie potrafią sobie wytłumaczyć tej sytuacji w żaden racjonalny sposób. Może chodzić o prymitywny rytuał religijny? Wydaje się to niemożliwe, bowiem mózg tych zwierząt nie jest w stanie wymyślić tak złożonych struktur, do jakich należy system religijny.

Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego i do dziś na samo wspomnienie mam gęsią skórkę - przyznaje irlandzka zoolog Laura Kehoe (ur. 1984), która uczestniczyła w badaniach terenowych.

*Nie ma na Ziemi bardziej spokrewnionego z człowiekiem gatunku niż szympans. *Od dawna wiadomo, że zwierzęta te są nadzwyczajnie inteligentne, szybko się uczą, potrafią korzystać z różnych narzędzi, współpracują między sobą w czasie poszukiwania pożywienia i rozwiązywania problemów. Podobnie jak ludzie utrzymują długofalowe przyjaźnie, pamiętają miejsca, twarze i wydarzenia, potrafią posługiwać się językiem migowym. Ale to, co zaobserwowano w 2016 roku u kilku grup szympansów w małym zachodnioafrykańskim państwie Gwinea Bissau, daleko przewyższa wszystkie te umiejętności. Z pewnością chodzi o jakiś rytuał, sądzą naukowcy, którzy małpy filmowali. Nakręcony materiał wywoła na świecie wielką sensację. Większość naukowców sądziła dotąd, że tylko ludzie potrafią wierzyć w istnienie istot nadprzyrodzonych. Jesteśmy świadkami narodzin nowej, małpiej religii, typują niektóre media. Czy nie można wyjaśnić niezwykłych zachowań szympansów w inny sposób?

Zobacz także: Zobacz także: Chińczycy sklonowali małpy. "Bariera naczelnych została złamana"

*Według części zoologów to odkrycie potwierdza, że człowiek i szympans wywodzą się od tych samych przodków. *Kiedyś ludzie stawiali kamienne świątynie i czcili drzewa, niektóre afrykańskie plemiona utrzymują tę tradycję do dziś! To również dobra podpowiedź, jak mogły powstać pierwsze ludzkie obrzędy religijne, sądzi Laura Kehoe. Niektórzy naukowcy są jednak bardziej sceptyczni. Według nich małpy przenoszeniem kamieni jedynie oznaczają swoje terytorium. Rytuał ten został zaobserwowany jedynie u 4 z 30 grup. Być może rozstrzygnięcie przyniosą dalsze badania, podczas których naukowcy chcą skupić się na tym, jak na małpę, która prowadzi obrzęd, reaguje reszta grupy. Pewne jest, że szympansy znów udowodniły, jak fascynującymi są zwierzętami. Wciąż skrywają mnóstwo tajemnic.

Więcej przeczytasz w najnowszej "Enigmie"

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić