Jan Muller| 
aktualizacja 

Tak pijani kierowcy udają, że są trzeźwi. Taktyka na świąteczną "wódeczkę"

33

Polacy piją alkohol podczas Bożego Narodzenia a potem wsiadają za kierownicę i zabijają innych. Mamy szczęście, jeżeli złapie ich wcześniej policja. Rok temu, w 3 grudniowe świąteczne dni złapano 545 pijanych kierowców. Ci, którzy zdołali się przemknąć niezauważeni mogli korzystać z tych taktyk.

Tak pijani kierowcy udają, że są trzeźwi. Taktyka na świąteczną "wódeczkę"
(Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta)

Serwis motoringresearch.com przedstawia wyniki ankiety wśród osób przyznających się do prowadzenia pod wpływem alkoholu. Ludzie ci opowiedzieli o sposobach, jakie stosują, by zminimalizować wpadkę podczas kontroli policyjnej, czy wręcz jej uniknąć.

Wśród najbardziej popularnych sposobów uniknięcia zainteresowania ze strony drogówki wymieniają ścisłe trzymanie się ograniczenia prędkości (37 proc.). Z kolei 16 proc. wybiera jazdę bocznymi drogami - czytamy.

*Co 10. osoba żuje gumę w nadziei, że jeżeli policjanci już zatrzymają, to przynajmniej nie wyczują woni alkoholu z ust. *Są też inne sposoby na zapach. 5 proc. wybiera wodę kolońską lub perfumy. 2 proc. przyznało się, że przed wejściem po pijanemu do auta wtykają palec do gardła by zwymiotować. W ich przekonaniu gwarantuje to szybkie otrzeźwienie. 11 proc. wybiera kubek kawy, nadzieje pokładając w dawce kofeiny. Z kolei 16 proc. przed wyruszenie w trasę najada się do syta, żeby alkohol "wsiąkł" w posiłek wsadzony pośpiesznie do żołądka.

Ci ludzie czują się ponad prawem, zapominając o niebezpieczeństwie jakie stanowią dla siebie i innych łamiąc przepisy - tłumaczy Andrew Cullwick, rzecznik firmy odpowiedzialnej za ankietę.

Badanie zleciła firma first4lawyers oferująca "prawnika na telefon". Pełna informacja o ankiecie i odpowiedziach znajduje się tutaj. Wzięło w niej udział 2000 brytyjskich kierowców. 29 proc. z nich przyznaje się do jazdy autem po wypiciu alkoholu. Zapewne dlatego, że 19 proc. nie powstrzymałoby przed tym obcego, 17 proc. przyjaciela a 10 proc. członka własnej rodziny.

Zobacz także: Zobacz także: Coraz mniej nietrzeźwych na drogach. Polacy są coraz bardziej świadomi

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić