wb| 

Tarcza antykryzysowa. Co powinniśmy wiedzieć o składkach ZUS?

0

Właściciele firm oraz pracownicy znaleźli się w bardzo ciężkim położeniu ze względu na epidemię koronawirusa. Tarcza antykryzysowa przygotowana przez rząd ma pomóc obu tym podmiotom przetrwać na rynku pracy. Co powinniśmy wiedzieć w kwestii projektu oraz składek ZUS?

Tarcza antykryzysowa. Co powinniśmy wiedzieć o składkach ZUS?
(Materiały prasowe, ZUS)

Czynnikiem, na który zwraca uwagę największa liczba przedsiębiorców, jest możliwość umorzenia składek do ZUS przez określony czas. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia odliczania składek od dochodu bądź od podatku? Poniżej znajdują się najważniejsze zapisy znajdujące się w projekcie tarczy antykryzysowej odnośnie składek ZUS.

Tarcza antykryzysowa. Które składki można rozliczyć?

To chyba najczęściej zadawane przez właścicieli firm pytanie. Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Kiedy można rozliczyć składki? Najważniejszym aspektem, który musi zostać spełniony jest zapłacenie składek w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Tylko w takim przypadku przedsiębiorcy mogą rozliczyć składki w podatku dochodowym.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Składki mogą być odliczone od podatku jeżeli zostały one opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy. Tym samym przy obliczaniu podatku dochodowego nie mogą być uwzględnione składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, od opłacenia których podatnik został zwolniony.

Tarcza antykryzysowa. Co w przypadku dotacji z urzędu pracy?

Wiele firm rozpoczęło swoją działalności dzięki dotacji z urzędu pracy. ZUS informuje, że osoba w przypadku otrzymania tzw. ulgi na start nie może dodatkowo korzystać ze zwolnienia przewidzianego w ramach tarczy antykryzysowej. Jedynym wyjątkiem są podmioty działające w ramach małego ZUS. Wówczas mogą oni skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić