Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Tarcza antykryzysowa. Pracodawca będzie mógł wysłać na przymusowe wakacje

25

Pracodawca będzie mógł wysłać swoich pracowników na 14 dni przymusowego urlopu. Będzie mógł wykorzystać bieżący urlop, a nie zaległy. To jedna ze zmian, jakie zakłada tarcza antykryzysowa 2.0.

Tarcza antykryzysowa. Pracodawca będzie mógł wysłać na przymusowe wakacje
(East News, Jakub Kaminski/East News)

Pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. Nowe założenia tarczy antykryzysowej dotyczą urlopu bieżącego, a nie zaległego. Przymusowy wypoczynek potrwa 14 dni.

Do tej pory pracodawca mógł tak robić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kiedy jego pracownik był na wypowiedzeniu umowy o pracę lub gdy miał jeszcze urlop z zeszłego roku. Na nowe rozwiązania nie zgadzają się związki zawodowe.

Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) jest sceptyczny Uważa, ze takie zmiany powinny być konsultowane i ustalane w porozumieniu obu stron. Dodaje, że decyzje nie mogą zapadać na poziomie krajowym. Każdy zakład pracy ma prawo do wyboru.

Zobacz także: Zobacz także: Gorąco w obozie rządzącym. Minister <a href="https://wiadomosci.wp.pl/piotr-glinski-6030173506777729c">Piotr Gliński</a> reaguje

Podchodzimy do tego pomysłu sceptycznie. Te przymusowe urlopy to kolejny przykład przerzucenia kosztów kryzysu na pracownika! - mówi dobitnie.

Nowy projekt ma być gotowy do końca tego tygodnia. Oprócz przymusowych urlopów zakłada jeszcze kilka innych poprawek m.in. rozszerzenie trzymiesięcznych wakacji w ZUS na firmy zatrudniające do 49 pracowników. Umorzenie składek obejmie jednak tylko 9 pracowników.

Zmieni się także sposób przyznawania pomocy. Będzie udzielana od miesiąca złożenia wniosku, a nie tak, jak było wcześniej – od kolejnego. Przykładowo jeśli ktoś złoży wniosek w połowie kwietnia to ulgi będą mu przysługiwać od początku kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić