Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

Tatuaż zaalarmuje cię o problemach ze zdrowiem

14

Tatuaż zmieniający kolor pod wpływem zmiany poziomu cukru, sodu, czy pH w organizmie może pomóc ludziom przewlekle chorym. Amerykańska uczelnia MIT zaprezentowała efekt swoich najnowszych badań.

salon tatuażu
salon tatuażu (Pixabay.com)

Udało się otrzymać trzy rodzaje tuszu, który reaguje na zmiany w organizmie. Absorbują one płyny pozakomórkowe, które stanowią ok. 16 procent masy ciała. Tusz reagujący na wahania poziomu cukru zmienia swój kolor z niebieskiego na brązowy. Różnica zatem jest widoczna nawet dla osób mających problemy z rozróżnianiem kolorów. Naukowcy stworzyli także tusz wykrywający zmiany poziomu pH organizmu - z różowego zmienia swój kolor na purpurowy.

Użycie cieczy z biosensorami zamienia powierzchnię skóry w wyświetlacz. Koncepcja została zrealizowana dzięki połączeniu zespołów naukowych ze wspomnianego MIT oraz z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy mają nadzieję, że to rozwiązanie przyda się szczególnie osobom cierpiącym na cukrzycę, bowiem będą one mogły w czasie rzeczywistym monitorować poziom cukru dzięki kolorowi tatuażu. W momencie zasłabnięcia, taką możliwość będą mieć także osoby postronne.

Ludzie z cukrzycą mailują do nas, zgłaszając chęć wypróbowania naszej koncepcji - mówi jedna z członkiń grupy badaczy, Xin Liu.

*Nie ma jeszcze planów wprowadzenia nowości na rynek. * DermalAbbys - tak nazywa się produkt, został przetestowany na razie na świńskich skórach. Zanim wejdzie do użytku u ludzi, musi zostać poddany rygorystycznym testom. Trzeba sprawdzić między innymi, czy tusz może powodować alergię.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić