Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Michalik
Łukasz Michalik
|

Testy na koronawirusa. Polscy naukowcy opracowali nową metodę

2
Podziel się:

Jednym z kluczowych narzędzi, pozwalających na walkę z pandemią, są testy wykrywające zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Możliwości laboratoriów są niestety ograniczone, jednak dzięki pomysłowi polskich badaczy liczba przeprowadzanych testów może wzrosnąć aż 5-krotnie.

Testy na koronawirusa. Polscy naukowcy opracowali nową metodę
(Wikimedia Commons CC0)

Walka z koronawirusem SARS-CoV-2 wygląda różnie w różnych krajach. Niezależnie od przyjętej strategii, surowości wprowadzonych restrykcji czy sposobu działania służby zdrowia, wspólnym mianownikiem są testy na koronawirusa.

Ich szybkie i – w miarę możliwości – masowe przeprowadzanie pozwala nie tylko na stwierdzenie przypadków zakażeń, ale dostarcza bezcennych danych, pozwalających na kontrolę skali pandemii i ocenę jej aktualnego stadium.

Więcej testów na koronawirusa

Polscy naukowcy ze Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia opracowali metodę, pozwalającą znacznie przyspieszyć testowanie. Dzięki niej w ciągu 45 minut laborant może przeprowadzić 16 izolacji dla 16 pacjentów, a druga osoba może w tym samym czasie – dodatkowo – przeprowadzać ręcznie izolacje na innych próbkach.

W praktyce oznacza to około 5-krotny wzrost wydajności, a zarazem automatyzację pracy wykonywanej podczas testowania. Dzięki temu w ciągu ostatnich 24 godzin w jednym tylko laboratorium w Zabrzu udało się przebadać aż 415 próbek. Warto nadmienić, że sprzęt, umożliwiający wykonywanie badań został częściowo ufundowany przez Polską Grupę Górniczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
ak001
3 lata temu
Brawo, Tylko pytanie - ile sztuk tego sprzętu trafi do wszystkich szpitali i co ważniejsze kiedy? Za miesiąc? po wyborach? za 2 lata? Jeśli kasa na to nie wpłynie natychmiast chorzy będą dalej łazić po ulicach i rozsiewać zarazę.
przebadany
3 lata temu
Gdyby dzisiaj rządziło PO PSL to nawet nie oglosiliby zarazy koronawirusa. Cieszyliby się że starzy umierają to zostałoby więcej pieniędzy do ukradzenia. Oni przeczuwali że na starych można zarobić zmniejszyli nawet zasiłek pogrzebowy a to już podłość wówczas rządzących
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić