aktualizacja 

To dlatego ekrany telefonów zawsze się rozbijają. Wiedziałeś?

Zazwyczaj ludzie, których telefony ciągle spadają tak złośliwie, że ich ekrany idą w drobny mak, myślą, że po prostu mają pecha. Tak naprawdę jednak mogą winić prawa fizyki.

To dlatego ekrany telefonów zawsze się rozbijają. Wiedziałeś?
(flickr.com, Hakan Dahlstrom)

To jak telefony spadają, może być zależne od sposobu, w jaki je trzymamy. Na rozbicie szybki może mieć też wpływ obrót spadającego urządzenia oraz wysokość, z jakiej spada. Tak twierdzi profesor Robert Matthews, fizyk z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii, który na zlecenie firmy Motorola zbadał całą sprawę.

Matthews opracował specjalny wzór, dzięki któremu obliczyć można w jaki sposób telefon uderzy o ziemię. Uwzględnić trzeba jedynie długość smartfona, przyspieszenie ziemskie i specjalny "parametr zwisu", który bierze pod uwagę odległość od ziemi i kąt, pod jakim znajduje się telefon, kiedy zaczyna spadać.

Trzymanie telefonu w luźnej dłoni, z palcami poniżej jego środka ciężkości nie jest bezpieczne. Taka pozycja wygodna jest do wpisywania wiadomości na dotykowym ekranie, ale telefon jest też wtedy bardziej narażony na wyślizgnięcie się z ręki, a następnie obrócenie w powietrzu i wylądowanie ekranem do dołu.

Okazuje się także, że problemem może być śliskie i lśniące wykończenie współczesnych telefonów. Producenci coraz częściej stosują takie rozwiązania, aby stylizować urządzenia na bardziej luksusowe. Może to jednak zwiększyć ryzyko stłuczenia ekranu aż o 60 procent.

Ocenia się, że około 29 procent ludzi używa telefonów z pękniętym lub rozbitym ekranem. Producent telefonów, który opłacił badanie twierdzi natomiast, że wyprodukował właśnie telefon niezniszczalny. Ekran urządzenia stworzony jest z 5-warstwowej szybki, która amortyzuje siłę uderzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić