Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
26.11.15 (21:10)

To dlatego ekrany telefonów zawsze się rozbijają. Wiedziałeś?

Zazwyczaj ludzie, których telefony ciągle spadają tak złośliwie, że ich ekrany idą w drobny mak, myślą, że po prostu mają pecha. Tak naprawdę jednak mogą winić prawa fizyki.
Hakan Dahlstrom / flickr.com

To jak telefony spadają, może być zależne od sposobu, w jaki je trzymamy. Na rozbicie szybki może mieć też wpływ obrót spadającego urządzenia oraz wysokość, z jakiej spada. Tak twierdzi profesor Robert Matthews, fizyk z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii, który na zlecenie firmy Motorola zbadał całą sprawę.

Matthews opracował specjalny wzór, dzięki któremu obliczyć można w jaki sposób telefon uderzy o ziemię. Uwzględnić trzeba jedynie długość smartfona, przyspieszenie ziemskie i specjalny "parametr zwisu", który bierze pod uwagę odległość od ziemi i kąt, pod jakim znajduje się telefon, kiedy zaczyna spadać.

REKLAMA
Motorola UK / twitter.com

Trzymanie telefonu w luźnej dłoni, z palcami poniżej jego środka ciężkości nie jest bezpieczne. Taka pozycja wygodna jest do wpisywania wiadomości na dotykowym ekranie, ale telefon jest też wtedy bardziej narażony na wyślizgnięcie się z ręki, a następnie obrócenie w powietrzu i wylądowanie ekranem do dołu.

Okazuje się także, że problemem może być śliskie i lśniące wykończenie współczesnych telefonów. Producenci coraz częściej stosują takie rozwiązania, aby stylizować urządzenia na bardziej luksusowe. Może to jednak zwiększyć ryzyko stłuczenia ekranu aż o 60 procent.

Ocenia się, że około 29 procent ludzi używa telefonów z pękniętym lub rozbitym ekranem. Producent telefonów, który opłacił badanie twierdzi natomiast, że wyprodukował właśnie telefon niezniszczalny. Ekran urządzenia stworzony jest z 5-warstwowej szybki, która amortyzuje siłę uderzenia.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij