Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

To dzieło "El Chapo"? Amerykanie odkryli potężny tunel

13

Na terenie kontrolowanym przez kartel Joaquina "El Chapo" Guzmana Amerykanie odkryli najdłuższy tunel do przemytu narkotyków, jaki kiedykolwiek znaleziono na granicy z Meksykiem. Nie ma pewności, że korzystał z niego kartel Sinaloa, na którego czele stoi "El Chapo". Wygląda na to, że do niedawna tunel wciąż był używany.

To dzieło "El Chapo"? Amerykanie odkryli potężny tunel
(East News, Drug Enforcement Administration/Associated Press/East News)

Tunel mający aż 1313 metrów długości znaleziono na granicy USA i Meksyku. Łączył tereny przemysłowe miasta Tijuana z San Diego w Kalifornii. Przejście było doskonale wyposażone. W środku znajdowały się podnośniki, tory, systemy odwadniające, wentylacja oraz kable elektryczne.

Policja nikogo w tej sprawie nie aresztowała. Władze nie udzieliły informacji, czy kogoś podejrzewają, wiadomo, że prowadzone jest w tej sprawie śledztwo.

To tereny "El Chapo"

Tereny, które łączył tunel, znajdują się pod wpływami kartelu Sinaloa, należącego do Joaquina "El Chapo" Guzmana. Sinaloa jest obecnie jedną z największych organizacji zajmujących się handlem narkotykami. Jego lider odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności

Zobacz także: Niezwykła piramida w Meksyku

Tunel został odkryty w sierpniu. Meksykańscy urzędnicy w porozumieniu z USA przygotowali w tej sprawie raport, który został opublikowany w środę. Wiadomo z niego, że tunel znajduje się około 21 metrów pod powierzchnią. Ma wysokość około 1,7 m i około 70 cm szerokości. Nie jest jasne, ile czasu mogła zająć jego budowa.

Wyrafinowanie i długość tego konkretnego tunelu pokazują, że międzynarodowe organizacje przestępcze podejmą czasochłonne działania w celu ułatwienia przemytu transgranicznego - powiedział w oświadczeniu Cardell Morant, agent specjalny ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w San Diego.

Prezydent USA Donald Trump od początku swojej kadencji walczy z przemytem. Jednym z jego priorytetów jest budowa muru na granicy z Meksykiem, który pomógłby ograniczyć nielegalną imigrację i handel narkotykami. Urzędnicy twierdzą jednak, że większość narkotyków jest przemycana przez legalne porty i przejazdy graniczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić