To mleko działa jak tabletka nasenna. Wystarczy odpowiednio wydoić krowę

Mleczne napoje naprawdę mogą pomóc zasnąć, ale tylko wtedy, gdy krowy zostały wydojone w nocy. Po zmroku bydło produkuje więcej nasennych związków.

To mleko działa jak tabletka nasenna. Wystarczy odpowiednio wydoić krowę
(Shutterstock.com)

Picie mleka to stary sposób na dobry sen, doradzany jeszcze przez nasze babcie. Jednak według najnowszych badań to mleko musi dodatkowo pochodzić z nocnego dojenia. Ma ono działanie podobne jak przyjmowanie uspokajającego leku o nazwie diazepam – informują naukowcy z Seulu.

Badania wykazały, że w "nocnym mleku" znajdują się związki chemiczne takie jak melatonina czy tryptofan. Oba powodują senność, zmniejszają także odczuwanie niepokoju. Organizm przetwarza je w serotoninę – naturalny ludzki hormon snu.

Eksperyment przeprowadzono na myszach. Te, które dostały mleko z zawartością melatoniny większą o 10 proc. i tryptofanu większą o 24 proc, były dużo mniej aktywne niż myszy karmione mlekiem pochodzącym z dojenia w dzień. Myszy te także dłużej spały i były spokojniejsze.

Badania nie były jeszcze prowadzone na ludziach. Naukowcy już wcześniej sprawdzili jednak na ludziach inną mleczną substancję. Okazuje się, że również wapno zawarte w nabiale pomaga nam się zrelaksować.

Zobacz co jeść, aby lepiej spać

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić