Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

To może być przełom. Pozytywne wyniki testów leku na koronawirusa

60

Naukowcy nieustannie toczą badania dotyczące koronawirusa. Ostatnio przetestowali doustny lek o nazwie EIDD-2801 na myszach. Wyniki są pozytywne.

Koronawirus. Pozytywne wyniki testów jednego z leków
Koronawirus. Pozytywne wyniki testów jednego z leków (East News, Piotr Matusewicz)

Środek zablokował replikację koronawirusa u 19 badanych myszy. Za przeprowadzenie eksperymentu odpowiadał zespół badaczy z Emory University, Vanderbilt University Medical Center w Nashville i University of North Carolina w Chapel Hill. O działaniu leku EIDD-2801 możemy przeczytać natomiast w magazynie "Science Translational Medicine".

To może być przełomowy moment. Opisywany lek został również zastosowany w eksperymentach z próbkami ludzkich komórek. Rezultaty mówią o tym, że środek znacznie spowalniał działanie koronawirusa SARS-CoV-2.

Na razie nie rozpoczęły się jeszcze testy na ludziach. Jeżeli jednak efekty będą podobne, to EIDD-2801 może stać się pierwszą tabletką, która działa na COVID-19.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Aleksander Mazan z WP wyzdrowiał z COVID-19. "Uderzyła mnie reakcja pielęgniarza”

Koronawirus. Pandemia wciąż przybiera na sile

Z dnia na dzień wzrastają statystyki dotyczące osób zakażonych koronawirusem i ofiar śmiertelnych. Niestety, wiele wskazuje na to, że pandemia wirusa z Wuhan nie ustąpi w najbliższym czasie. Kiedy możemy spodziewać się powrotu do normalnego funkcjonowania w naszym kraju? Trudno określić. Prognozy są mocno zróżnicowane i ciągle się zmieniają.

Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest odpowiedzialna postawa. Musimy respektować wyznaczane zasady, a także troszczyć się o siebie i swoich bliskich. Bardzo ważne jest zachowywanie jak największej dawki środków ostrożności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić