Jan Muller| 

Tony nazistowskiego złota na dnie. W skrzyni może być skarb Hitlera

138
Podziel się:

Brytyjscy odkrywcy znaleźli skrzynię mogącą zawierać równowartość nawet pół miliarda złotych w nazistowskim złocie. Ukryta we wraku frachtowca miała trafić w 1939 roku z banków Ameryki Południowej do Niemiec.

Tony nazistowskiego złota na dnie. W skrzyni może być skarb Hitlera
(Wikimedia/kolaż o2.pl)

Brytyjska ekipa trafiła na wrak SS Minden u brzegów Islandii. Advanced Marine Services, właściciel jednostki Seabed Constructor, zgłosił wniosek do tamtejszych władz o możliwość wywiercenia dziury w poszyciu kadłuba i otworzenia skrzyni. Znajduje się ona w pomieszczeniu telegrafisty.

Po wydobyciu rzekomego skarbu chcą zabrać znalezisko do Wielkiej Brytanii i domagać się praw do tego, co znajduje się w środku - donosi "The Independent".

Wrak spoczął na dnie w miejscu należącym jeszcze do Islandii. Urzędnicy mają wkrótce wydać opinię na temat faktycznego właściciela SS Minden i wszelkich przedmiotów, które się w nim znajdują. Statek opuścił Brazylię 6 września 1939 roku.

*Wedle posiadanych przez odkrywców informacji w załadunku brali udział przedstawiciele Banco Germanico. * To założona 1906 roku południowoamerykańska filia Dresdner Bank. Obsługiwała rynki w Argentynie, Brazylii, Chile i Meksyku.

24 września SS Minden trafił na krążowniki HMS Calypso i HMS Dundelin. Kapitan nie czekając na abordaż i przejęcie ładunku, zdecydował o zatopieniu frachtowca. Jego załogę podjął później HMS Dundelin i odstawił do bazy marynarki wojennej Scapa Flow na Orkadach.

Zobacz także: Zobacz także: Polskie skarby na dnie Pacyfiku

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić