Albert Kamiński| 

Toyota zainwestuje 650 mln w Polsce. Setka nowych miejsc pracy

2

Toyota oraz Mateusz Morawiecki potwierdzili to, o czym mówiło się od dawna. Japońska marka zamierza zainwestować w polskie fabryki aż 650 mln PLN. W Jelczu-Laskowicach produkowane mają być nowoczesne silniki benzynowe. W fabryce w Wałbrzychu z kolei rozpocznie się produkcja przekładni do samochodów hybrydowych. Inwestycje mają ruszyć w 2018 roku.

<<enter caption here>> on March 19, 2014 in San Rafael, California.
<<enter caption here>> on March 19, 2014 in San Rafael, California. (Getty Images, Justin Sullivan)

Mateusz Morawiecki nie chciał wcześniej zdradzać szczegółów. Dopiero teraz Minister Rozwoju oraz Finansów potwierdził spekulacje, które pojawiły się już kilka tygodni temu. Toyota poprzez zwiększenie nakładów ma osiągnąć 4 miliardy PLN całościowego pułap inwestycyjnego w kraju. W związku z inwestycją ma powstać ponad 100 nowych miejsc pracy.

Powstanie jedna z najnowocześniejszych fabryk na świecie. Będzie to efekt planowanego połączenia dwóch fabryk w Wałbrzychu oraz Jelczu. Jest to część szerszego planu japońskiego giganta, który ma na celu rozwijanie produkcji tam, gdzie występuje duża sprzedaż. Liczba sprzedanych aut hybrydowych w Europie rośnie z roku na rok.

To już kolejna inwestycja przemysłu samochodowego w Polsce. Przed ponad tygodniem poinformowano o gigantycznych planach firmy Mercedes-Benz. Niemiecki potentat ma zamiar postawić fabrykę, w której będą produkowane silniki. Według szacunków wyda na to około 500 mln EUR.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić