Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Tropikalne kleszcze zagrożeniem dla Europy. Mogą występować również w Polsce

24

W Europie pojawiły się gigantyczne, tropikalne kleszcze. Te niebezpieczne okazy są wielkości nawet 2 cm i roznoszą wiele śmiertelnych dla człowieka chorób. Zaleca się wyjątkową ostrożność podczas spacerów po lasach.

Tropikalne kleszcze zagrożeniem dla Europy. Mogą występować również w Polsce
(Youtube.com)

Kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum), o którym mowa, to jeden z niebezpieczniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Jego rozmiar może sięgnąć ponad 2 cm. Zamieszkuje głównie Afrykę i ciepłe kraje Azji. W pierwszych stadiach rozwoju żeruje na małych ssakach i ptakach. To właśnie dzięki ptakom wędrownym przedostał się do Europy, a wyjątkowo wysokie temperatury i susza sprawiły, że doskonale się rozwinął na tym terenie.

Tropikalne kleszcze opanowały Europę

Kleszcze z tropików najliczniej występują w lasach Riwiery Francuskiej. Tamtejsze władze wydały specjalne ostrzeżenia, głównie dla turystów. Ze względu na liczne występowanie tego roztocza zaleca się wyjątkową ostrożność podczas leśnych spacerów. Pojawienie się kleszczy wędrownych odnotowano również w takich krajach jak: Portugalia, Włochy, Niemcy czy Grecja. Może znajdować się także w Polsce.

Wyglądem kleszcz wędrowny niemal nie różni się od zwykłego. Jednak łatwo je odróżnić ze względu na wielkość. Podczas gdy nasze kleszcze rzadko kiedy
przekraczają 15 milimetrów, tropikalna odmiana przekracza 2 centymetry. Ponadto posiada charakterystyczne prążkowane odnóża.

Zobacz także: Zobacz także: Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób

Kleszcze tropikalne przenoszą wyjątkowo niebezpieczne dla człowieka choroby: gorączka krwotoczną krymsko-kongijską, tyfus plamisty, dur zaroślowy czy gorączki plamiste. Wszystkie mogą prowadzić do śmierci. oprócz tego może wystąpić porażenie kleszczowe.

Mimo, że nie odnotowano w ostatnim czasie występowania tych kleszczy w Polsce, należy bardzo uważać. Na spacer do lasu warto się odpowiednio ubrać i po każdym sprawdzić dokładnie całe ciało oraz ubrania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić