o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Trudno o lepszy dowód na zmiany klimatu. Znika jeden z najsłynniejszych wodospadów świata

314
Podziel się

Prezydent Zambii zwrócił się z rozpaczliwym apelem do opinii publicznej. Powód? Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych praktycznie zniknęła. Wszystko przez ekstremalną suszę, która opanowała cały region. Zmiana klimatu odbija się również na codziennym życiu ludności.

Victoria Falls eastern cataract Mosi-oa-Tunya in dry season Livingstone, Zambia
Victoria Falls eastern cataract Mosi-oa-Tunya in dry season Livingstone, Zambia (Forum)
bDpdmRDp

Wodospady Wiktorii są uważane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Niestety, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przejdą do historii.

W ciągu ostatnich 25 lat daje się zaobserwować zatrważające zmiany. Przez ponad dwie dekady poziom wody w wodospadach stale się obniża. Doszło do tego, że obecnie Wodospady Wiktorii zupełnie nie przypominają tych spektakularnych spadków co dawniej.

bDpdmRDr

Edgar Lungu, prezydent Zambii, zwrócił się do przywódców z Zachodu. Głowa afrykańskiego państwa uważa, że jeszcze nie wszystko jest stracone, a wodospad można ocalić. Jednak wymaga to podjęcia kroków przez bogate kraje. Tylko one mogą dokonać wystarczających zmian, żeby zahamować negatywne skutki globalnego ocieplenia.

Zobacz także: Zobacz też: Niesamowite wodospady Hukou

Zambia od dawna boryka się z negatywnymi skutkami katastrofy klimatycznej. Problemy mieszkańców są tym bardziej dotkliwe, że państwo nie ma dostępu do morza. Z tego powodu gospodarka opiera się w głównej mierze na energii wytwarzanej przy pomocy miejscowych rzek.

bDpdmRDx

Niestety, wód zdatnych do użytku jest coraz mniej. Z tego powodu ilość energii elektrycznej, którą wytwarzano w Zambii, znacząco się zmniejszyła. To ma fatalny wpływ na jakość życia obywateli, szczególnie wśród niższych warstw społecznych.

Wodospady Wiktorii zostały odkryte w 1855 roku.Jako pierwszy natrafił na nie David Livingstone, znany szkocki badacz i misjonarz. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Wodospadu Wiktorii i co roku są odwiedzane przez tysiące turystów.

Początkowo materiał ilustrowaliśmy niepoprawnym zdjęciem, za co przepraszamy naszych Czytelników. Zamieszczona przez pomyłkę fotografia, ukazywała wodospad w Szkocji. Niestety temat cudu natury z Zambii wciąż pozostaje aktualny - redakcja

bDpdmRDy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDpdmRDS
KOMENTARZE
(314)
Tomasz
rok temu
Pierwsze zdjęcie to Wodospad Wiktorii w Zimbabwe, Drugie zdjęcie to Wodospad Wiktorii na rzece Abhainn Garbhaig (las Slattadal) w Szkocji. Nie wątpię, że problem na wodospadzie Wiktorii istnieje, natomiast oba zdjęcia pokazują dwa inne wodospady, w innej strefi klimatycznej, ale co ciekawe o tej samej nazwie :-) Proszę na przyszłość o rzetelne informacje. I przeszukiwanie zdjeć na google za pomocą opcji -->Szukaj obrazu w Google (znajdziemy wiele źródeł z tym zdjęciem) -->Znajdź wszystkie rozmiary tego obrazu (dzięki temu możemy łatwo zweryfikować prawdziwość zdjęcia). W Zimbabwe nie rosną drzewa iglaste. Najdalej na południe rosnącym drzewem iglastym jest cedr (który rośnie wokół basenu Morza Śródziemnego). W Zimbabwe takich drzew nie ma.
Przemo2
rok temu
A ja apeluję do prezydenta Zambii i do biednych krajów świata: przestańcie się rozmnazać jak króliki. Ziemia wszystkich nie wyżywi ani nie pomiesci.
666+
rok temu
Wstrętna manipulacja. Na pierwszy zdjęciu wodospad w Zimbabwe na drugim w Szkocji... Podła propaganda rodem z ZSRR. Powinniście zostać zgłoszeni do rady etyki mediów!!!
bDpdmRDT
Kamil
rok temu
Człowiek na to nie ma żadnego wpływu. Ocieplenie jest rzeczą naturalną. Przykład: 300 milionów lat temu tereny Gór Świętokrzyskich były pod powierzchnią ciepłego oceanu. Do dzisiaj widać na skałach skamieliny wielkich paproci.To wtedy powstały ogromne złoża siarki - z rozkładającej się bujnej tropikalnej roślinności. Problem polega na tym, że WTEDY NIKT NIE SPRZEDAWAŁ POZWOLEŃ NA EMISJĘ CO2!!! TU CHODZI O KASĘ! WYŁĄCZNIE O KASĘ!
12
rok temu
Piękne zdjęcia tylko czemu dwóch różnych miejsc... Chyba że przełom wypłycił się o kilkadziesiąt/kilkaset metrów. Super rzetelność dziennikarska...
Najnowsze komentarze (314)
Rob
rok temu
Do Vito: Porównaj sobie datę korekty na górze artykułu (4.12) z datą komentarza Pana Tomasza (03.12). Dodatkowo masz napisaną na końcu artykułu adnotację: "Początkowo materiał ilustrowaliśmy niepoprawnym zdjęciem, za co przepraszamy naszych Czytelników. Zamieszczona przez pomyłkę fotografia, ukazywała wodospad w Szkocji. Niestety temat cudu natury z Zambii wciąż pozostaje aktualny - redakcja". Świadczy to o tym, ze redakcja zauwazyła błąd i zmieniła zdjęcie na poprawne. Wcześniej był dkładnie ten wodospad, który podajeszw swoim linku tylko w nieco innym ujęciu. Natomiast jesli chodzi o cedry to rosną one naturalnie w Libanie, Syrii i południowej Turcji (cedr libański) oraz w Maroku i Algierii (cedr atlaski). Masz rację, ze sosny rosną dalej na południe, choćby sosna kanaryjska. W Zimbabwe też rosnie jeden gatunek sosny lecz nie pochodzi z tego kraju. Został tam sprowadzony do uprawy - sosna Elliotta. Więc sosny rosna i w Zimbabwe lecz nie są tam drzewami naturalnie występującymi.
Kamil
rok temu
BELKOT LEWAKOW JEST TAK GLUPI ZE CHYBA SAMI NIE WIERZA W TO CO PROBUJA PRZEKAZAC INNYM! chyba ameba wam w to uwierzy bo napewno nie czlowiek ktory skonczyl podstawowke!
RODO
rok temu
Przeprosiny przyjęte, pelikany, Grety i lemingi się nie kapneli !!!!!!!!
Marcin
rok temu
Woda ma do siebie to, że spływa w dół.
Kleo
rok temu
Zambijczycy muszą więcej sikać, to się stan wodospadu poprawi.
CONSTANS
rok temu
a Sahara jak sucha była tak jest czyli nie wszędzie i nie wszystko
dara
rok temu
Przecież mogą produkować energię ze słońca,tego tam nie brakuje
Oko
rok temu
Jak nam unia przywali podatek za oddychanie, to zmniejszy się co2. Haha
bDpdmRDL
ga
rok temu
to niech znika co nas to... są ważniejsze rzeczy do opłacania.
Lider
rok temu
Propagandy ciąg dalszy, ale wystraszonymi łatwiej się steruje, właśnie o to im chodzi. Temat cały czas się rozkręca, na tym zarobią miliardy, na głupich ludziach.
asoc
rok temu
Pomijając już kwestię bezczelnej manipulacji zdjęciami, to niby dlaczego na Ziemi nic miałoby się nie zmieniać? Wszyscy się starzejemy i kiedyś umrzemy. Po Ziemi chodzić będą nasze dzieci i wnuki. Świat będzie inny. Może lepszy, może gorszy, ale na pewno inny. Nawet jeśli jakiś wodospad zniknie (a pewnie nieprędko zniknie), to co z tego? Wszystko ma swój początek i koniec. Gdyby wiele milionów lat temu nie zachodziły na Ziemi żadne zmiany, to ten wodospad nigdy by nie powstał! Trochę więcej szacunku do natury proszę. Człowiek naprawdę ma na to niewielki wpływ.
Psyt
rok temu
Kiedyś na Saharze było morze. Jakieś wnioski?
Marceli
rok temu
Co ma morze do wytwarzania prądu? Owszem są takie technologie, ale wciąż jest to margines. Nie dość , że zdjęcia pomieszane, to jeszcze to bzdurne odniesienie do produkcji prądu. Żenada.
future
rok temu
ludzkość też wyparuje, wcześniej czy później
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić