Wróć na

Tylko 25 proc. Polaków myje prawidłowo ręce po wyjściu z toalety

50
Podziel się

Ręce opadają. W Polsce być może nawet 75 proc. osób po skorzystaniu z toalety myje ręce nieprawidłowo lub nie myje ich w ogóle! Tymczasem za pośrednictwem rąk przenosi się wiele chorób zakaźnych (głównie są to zatrucia pokarmowe) i pasożytniczych. Zobacz, w jaki sposób myć dłonie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań.

mycie rąk
mycie rąk (Shutterstock.com)
bCGdGSPV

Jak wykazują badania, w Polsce higiena rąk jest na bardzo niskim poziomie. Według niektórych szacunków nawet 3/4 osób po skorzystaniu z toalety nie myje rąk prawidłowo lub nie myje ich wcale” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

Co gorsza, okazuje się, że coraz rzadziej myjemy ręce po wizycie w toalecie publicznej. "Z naszych badań […] wynika, że 86 proc. Polaków myje dłonie po skorzystaniu z toalety. Co ciekawe, w poprzednim badaniu, prowadzonym dwa lata temu, wykonywanie tej czynności deklarowało 91 proc. Polaków. Czyli obserwujemy spadek – zauważa Małgorzata Markowska-Skwara, marketing manager marki Katrin.

bCGdGSPX

Błędów nie policzysz na palcach jednej ręki. Ręce powinniśmy myć po skorzystaniu z toalety, przed każdym posiłkiem i wtedy, kiedy są one brudne. Niestety nie wszyscy, którzy stosują się do tych zaleceń, są dobrze chronieni przed chorobami – wiele osób myje ręce źle. Często robimy to niestarannie, nie mydlimy całej powierzchni dłoni lub w ogóle nie używamy mydła. Zdarza się też, że zapominamy zdjąć przed myciem biżuterii: pierścionków i bransoletek. Poza tym niedokładnie wycieramy ręce, wycieramy je o spodnie albo nie wycieramy ich wcale.

*Ręka rękę myje. *W jaki sposób zatem myć ręce należycie? Cała czynność ma trwać ok. 20–25 sekund. „Powinniśmy najpierw zwilżyć ręce wodą, później nanieść środek myjący – czy to w płynie, czy w kostce – potem rozprowadzić mydło po wszystkich powierzchniach […], a następnie dokładnie spłukać namydlone ręce wodą. Najlepiej, żeby to była woda ciepła, bieżąca. Po spłukaniu należy wytrzeć ręce do sucha […]. Jeżeli zostawimy je po umyciu wilgotne, mogą dużo łatwiej ulec wtórnemu skażeniu” – informuje dr n. med. Paweł Grzesiowski. Co ważne, do wycierania rąk zaleca się używać ręczników papierowych, są one bezpieczniejsze – w ręcznikach tekstylnych na długo pozostają wilgoć i zanieczyszczenia biologiczne.

Wszystko w rękach dorosłych. Na choroby brudnych rąk najbardziej narażone są dzieci. Często dotykają one zanieczyszczonych przedmiotów, a potem wkładają swoje palce do buzi, nosa czy oczu. Rodzice i inni opiekunowie muszą zatem szczególnie mocno troszczyć się o higienę rąk najmłodszych.

Dzieci spędzają dużo czasu w przedszkolach oraz szkołach i korzystają tam z toalet. Dlatego warto, aby nauczyciele i wychowawcy przedszkolni pilnowali dzieci i zwracali uwagę, aby myły one ręce po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie z dworu, z zabawy – stwierdza Małgorzata Markowska-Skwara. Pamiętajmy także o edukacji: powinniśmy nauczać, jak należy dbać o higienę rąk, już jak najmłodsze dzieci, tak aby zaszczepić w nich dobre nawyki na przyszłość.

bCGdGSQd

Źródło: infowire.pl

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: #sekspopolsku. Sposoby Polaków na podryw. Niektórzy to mają pomysły!

bCGdGSQy
KOMENTARZE
(50)
Skandynawski ...
2 lata temu
Pilnujcie swoich nowych pontonowych obywateli. Oni zawsze są czyści, bo nie kalają się żadną pracą.
Olak
2 lata temu
Wg tego samego raportu Niemcy w 63% nie myja rak, 80% zebow, 45% nie kapia sie. Droga zydowsko-germanska O2, nie martw sie o Polakow.
AL
2 lata temu
Parę pytań: ile bakterii przenosi się na mydłach i pojemnikach z płynnym mydłem w publicznych toaletach? kiedy w toaletach publicznych zostaną wprowadzone specjalne wieszaczki na biżuterię (na kaski motocyklowe już są)? no i kto będzie kontrolował i karał choćby tylko szpitale i przychodnie, notorycznie oszczędzające na papierowych ręcznikach, które zwykle są w ich toaletach najwyżej do 10 rano? A tak naprawdę - to nie bredźcie głupot.
bCGdGSQz
hmn
2 lata temu
Najgorzej wkurzają obsikane dechy i nie tylko.
aaa
2 lata temu
co za bzdury, niech autor odwiedzi naszą kochana Europę, Grecję, Włochy.... a jak chce zobaczyć ideał brudu - to Indie
Najnowsze komentarze (50)
Kzk
2 lata temu
Ja rąk nie myję i przez 42 lata nie zachorowałem
Teresa
2 lata temu
to bardzo mały odsetek ja nie podcieram się po załatwieniu potrzeb a podmywam się za pomocą deski myjącej uspa ale tak i tak ręce myję. Niektórzy sobie nie wyobrażają ile można bakterii na rękach przenieść
Giga
2 lata temu
A jaki podglądacz chodzi za Polakami do toalety to może wie jak pachnie to co przed chwilą wydalił?
re
2 lata temu
Badania robili w siedzibie PO
Polak
2 lata temu
czytalem instrukcje jak myc rece bylem w szpitalu szla grupa pielegniarek i w smiech pan X uczy sie jak myc rece zreszta pielegniarki i LEKARZE tez takich wymyslow nie stosuja .
zulugula
2 lata temu
"po sikaniu"..groza bo bakterie w moczu..! ...a przecież nie z powietrza w tym moczu ale już były w człowieku i nic się nie działo...
fen
2 lata temu
bardziej chodzi o to ze Polacy nie myją tyłka po klocku
pawelprzybyls...
2 lata temu
Fortnite
bCGdGSQr
prawda
2 lata temu
Tylko o Polakach tu z radoscia pisza pisaki pPolacy to ,tamto tylko o nich bez strachu podawane sa wiadomosci ktore propadanda probuja zrazic ludzi na zachodzie .Ci przybysze sa czysvciutcy grzeczni.Napiszcie jakie choroby w Europie szaleja ktorych juz dawno nie notowano mieszanie rasy to wysoka cena.
cde
2 lata temu
wypraszam sobie- myję ręce ze 20 razy w ciągu doby
mąż
2 lata temu
Mam taką "higienistkę" w domu...Ratunku! Woda się leje jak Niagara! ODCHODZĘ!!!
asas
2 lata temu
Pamiętam jak człowiek biegał, bawiłam się gdzie się da , ręce prawie nigdy nie myte i tak się szło spać. Już nie wspomnę,że nie było żadnych wygód i było zero chorób.Jak człowiek się wybiegał, jak padł na łóżko to nie wiadomo kiedy noc zleciała. Nie było też żadnych szczepień oprócz ospy w podstawówce ,a potem gruźlicy.I to by było na tyle.
Olcia
2 lata temu
W toalecie??? A wystarczy wziąć wózek sklepowy i już jest syf na dłoniach. Bezdomni tymi wózkami operuja, żeby zarobić. Fuj
T.N
2 lata temu
Gdy się Polak mydli to się Niemiec bydli. T.Norek
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić