Uwaga! Te suplementy mogą powodować raka

Naukowcy ostrzegają przed suplementacją chromem. Pierwiastek ten wpływa na szybsze spalanie tłuszczu i hamuje nadmierny apetyt, ale może doprowadzić do nowotworu.

Uwaga! Te suplementy mogą powodować raka
(Pixabay.com, CC0 Public Domain)

*Chrom jest składnikiem wielu suplementów wykorzystywanych przy odchudzaniu. *Pomaga kontrolować wagę, łagodzi objawy cukrzycy, uspokaja. Lista pozytywów jest długa, ale australijscy naukowcy twierdzą, że mają dowody na to, iż pierwiastek przekształca się w ludzkim organizmie w taki sposób, który może skutkować rakiem.

Udało się nam udowodnić, że chrom utlenia się wewnątrz komórek, ponieważ traci elektrony – mówi doktor Lindsay Wu z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (NPW).

Badanie przeprowadziły uczelnie z Sydney i właśnie NPW. Naukowcy wstrzykiwali trójwartościowy chrom do komórek tłuszczowych zwierząt, a potem rentgenem sprawdzali, czy pierwiastek nie przybiera rakotwórczej formy.

Zaobserwowano, że chrom zmienia się w swojego rakotwórczego „kuzyna”. Chodzi o sześciowartościową postać, która jest uznawana za substancję niebezpieczną. Już niewielkie jego ilości mogą wypłynąć negatywnie na zdrowie człowieka. Większe stężenie może wywołać nowotwór.

Specjaliści zastrzegają, że konieczne są dalsze badania. Naukowcy twierdzą jednak, że ich odkrycie powinno już teraz być lampką ostrzegawczą dla miłośników suplementacji diety chromem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić