o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

W ciągu następnych 20 lat lasy równikowe mogą zmienić się z pochłaniacza CO2 w jego źródło

162
Podziel się

Wyniki badań prowadzonych w ciągu ostatnich 30 lat na University of Leeds są zaskakujące. Naukowcy ostrzegają, że lasy tropikalne w najbliższym czasie mogą przemienić się z głównego pochłaniacza gazów cieplarnianych w ich źródło.

W ciągu następnych 20 lat lasy równikowe mogą zmienić się z pochłaniacza CO2 w jego źródło
(Getty Images)
bEEElgUl

Do tej pory lasy tropikalne umożliwiały największą absorpcję dwutlenku węgla na naszej planecie, co pozwalało na spowalnianie postępu zmian klimatycznych. Otrzymane przez naukowców z University of Leeds wyniki badań są jednak niepokojące.

Naukowcy zauważyli, że lasy tropikalne szybko tracą zdolność pochłaniania gazów cieplarnianych z powietrza. Co więcej, w niedalekiej przyszłości mogą zmienić się w źródło szkodliwych gazów do atmosfery. W ostatnich latach poziom absorpcji gazów zdecydowanie zmalał.

Zobacz także: Ocieplenie klimatu staje się faktem. Polska może na tym skorzystać

bEEElgUn

Obserwacjami objęto 300 000 drzew w Afryce i Amazonii. W celu stworzenia modelu do oszacowania dalszych zmian w składowaniu węgla, naukowcy zmierzyli średnicę i oszacowali wysokość każdego pojedynczego drzewa. Następnie pomiary powtarzano kilkukrotnie. Jak zauważyli naukowcy, w latach 90. XX wieku, lasy równikowe usuwały z powietrza około 46 miliardów ton CO2, a w roku 2010 ilość ta spadła do zaledwie 25 miliardów ton. Strata odpowiada dekadzie emisji paliw kopalnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Kanady łącznie.

Wkrótce możemy odczuć negatywne konsekwencje. Według głównego autora badań dr Wannesa Hubau'a, dodatkowy dwutlenek węgla przyspiesza wzrost drzew, ale z każdym rokiem ten efekt jest coraz bardziej przeważany negatywnymi skutkami: wyższe temperatury i susze spowalniają wzrost i mogą niszczyć drzewa. Naukowcy przewidują, że lasy staną się źródłem węgla w połowie lat 30. XXI wieku - przekazuje magazyn "BBC Science Focus".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEElgUO
KOMENTARZE
(162)
Jaco
2 lata temu
No to wycinamy :-)
1234
2 lata temu
MAŁÓKOWCY tego nie widzą
osa,,
2 lata temu
było wiecej lasów i one zatrzymywały wode co umorzliwiało rozrost drzew a teraz woda płynie do oceanów a ziemia nie ma wody , grozi nam klimat marsjański i tu czas pomyśleć jak skierować wode do ziemi a nie do oceanów
bEEElgUP
Mario
2 lata temu
Bzdury piszą. Póki las istnieje to będzie pochłaniać CO2. Jedynie co się zmienia to ilość pochłanianego węgla
nieekolog
2 lata temu
Czy to się nie wiąże z bezmyślnym wycinaniem lasów?
asd
2 lata temu
Czyli, będzie można to w końcu wyciąć skoro niepotrzebne
KoJ
2 lata temu
no to trzeba wyciąć .... pewnie badania sponsorują fabryki mebli ...
Dany
2 lata temu
Kiedy w Polsce palmy wyrosną, reszta jest nieważna. Mamy najlepsza zimę w historii opału mi wystarczy już na następną. Po zużyciu wymienię opony na uniwersalne bo letnie i zimowe to głupota. Nie trzeba odśnieżać podwórza i liczyć na służbę drogową że coś z droga zrobi. Po roztopieniu lodowców Niemcy znikną z mapy jest git.
IQIQ
2 lata temu
Mam nadzieję że wszyscy którzy wypisują brednie że nic się nie dzieje opamiętają się ciemnogród i średniowiecze pisowskie ma niestety problemy z pojęciem że klimat się zmienia i że nasze dzieci i my będziemy cierpieć jeżeli nic z tym nie zrobimy
Sofia
2 lata temu
Jak to można zbadać ile drzewo pochłania co?
iii.
2 lata temu
lasy zrozumiały jak poradzić sobie ze szkodnikiem ;)
CHARLIE..
2 lata temu
to i tak dobrze że drzewa nie staną sie ludzio żerne. Ale gdyby tak sie stało to powinny zeżreć naukowcow bo swoją bezgraniczna głupotą i podnieceniem w powyższej sprawie produkuja wiecej CO2.
jak
2 lata temu
Skoro nie pochłaniają, to wyciąć, i przerobić na papier którego wydrukują dolary
bEEElgUH
!&?
2 lata temu
To co? Wycinamy? Mamy duuuże doświadczenie!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić