Olga Wilk| 

W jakich miastach na mieszkanie trzeba oszczędzać najdłużej

9

Z największych polskich miast relacja przeciętnego wynagrodzenia do ceny metra kwadratowego mieszkania najkorzystniej wypada w Łodzi. Natomiast najgorzej jest w Warszawie, tutaj cena m kw jest dwukrotnie wyższa, czego nie niweluje różnica w zarobkach.

mieszkanie
mieszkanie (Fotolia)

W przypadku rynku pierwotnego na mieszkanie w Warszawie trzeba oszczędzać 7 lat i 10 miesięcy. W Łodzi czas ten trwa średnio 6 lat i 9 miesięcy. W Krakowie tak samo jak we Wrocławiu, 7 lat 8 miesięcy, w Poznaniu 7 lat i 5 miesięcy.

Na rynku wtórnym te różnice są jeszcze bardziej na korzyść Łodzi. Tam na zakup mieszkania trzeba oszczędzać 5 lat 2 miesiące, gdy w Warszawie 7 lat i 9 miesięcy. Kraków niewiele się różni od Warszawy, jeżeli chodzi o rynek wtórny, bo oszczędzać trzeba o pół roku krócej. Jednak we Wrocławiu też zdecydowanie krócej, bo 6 lat (w Poznaniu 6 lat i 3 miesiące).

W naszym porównaniu założyliśmy, że co miesiąc odkładana kwota jest równa jednemu średniemu wynagrodzeniu netto, a mieszkanie zarówno w przypadku nowego M, jak i tego kupionego od poprzedniego właściciela ma 50 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław M. Skoczeń.

Źródło: MarketNews24

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

**Zobacz też: Z tymi co się znają. Urszula Dudziak o mężczyznach swojego życia i wygranej walce z chorobą

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić