Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

W Luwrze rusza największa na świecie wystawa prac Leonardo da Vinci

207
Podziel się:

W paryskim Luwrze rusza właśnie jedna z największych wystaw arcydzieł Leonarda da Vinci, jaka kiedykolwiek została zorganizowana. Zwiedzający będą mogli obejrzeć zbiór ponad 160 prac, które przyjechały z całego świata m.in. Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Rosji. Niestety "Dama z gronostajem" należąca do polskich zbiorów, nie znajdzie się wśród nich.

W Luwrze rusza największa na świecie wystawa prac Leonardo da Vinci
(East News, Associated Press)

Luwr zorganizował wystawę z okazji 500. rocznicy śmierci włoskiego artysty. Szacuje się, że może przyciągnąć rekordową liczbę ponad 2 mln zwiedzających, co będzie rekordem na skalę światową. Wejściówki na pierwsze dwa tygodnie wystawy są już zarezerwowane. Jak dotąd sprzedano ich już 200 tys.

Bilety na wystawę będą dostępne tylko online. Nie ma możliwości kupienia ich na miejscu, ze względu na obowiązkową rezerwację dnia i godziny zwiedzania. Nawet osoby, którym przysługują ulgi i mogą wejść za darmo, muszą pobrać ze strony muzeum bilet

Wystawa potrwa do końca lutego. Turyści z całego świata będą mogli obejrzeć ponad 160 dzieł wybitnego artysty. Wśród nich znajdują się m.in. "Święta Anna Samotrzecia", "Jan Chrzciciel", "La Belle Ferronière", "Portret Muzyka" czy też kopia fresku „Ostatnia wieczerza”. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć zdjęcia rentgenowskie wielu obrazów, na których widać etapy tworzenia.

Zobacz także: Zobacz także: Tajemnica słynnego obrazu

Na wystawie pojawi się także jeden z najsłynniejszych szkiców Leonardo da Vinci „Człowiek witruwiański” a właściwie „Proporcje ciała ludzkiego według Witruwiusza”. To dzieło, które na co dzień znajduje się we włoskich zbiorach, będzie dostępne tylko do grudnia. Muzeum, do którego należy, nie zgodziło się na dłuższe wypożyczenie.

W Luwrze nie będzie można natomiast zobaczyć innego znanego obrazu „Dama z gronostajem”, które należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Na wypożyczenie nie zgodził się minister kultury Piotr Gliński. Sprawę dla Wirtualnej Polski komentowała autorka książki o historii "Damy z gronostajem".

To jest obowiązek polskiego ministra, żeby postawić sprawę jasno, my naszej "Damy z gronostajem" no nie możemy wypożyczać na świat. Jedynym warunkiem, ewentualnie, do rozpatrzenia byłoby coś takiego, co można by sobie wyobrazić, że robimy dwie wystawy obu tych obrazów - we Francji i w Polsce. I to by było na pewno dla polskiej kultury bardzo korzystne i dla kultury światowej bardzo korzystne - tłumaczył swoją decyzję minister.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić