Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski02.10.18 (11:18)

W tym roku zagłosują po raz pierwszy. Zobacz, kogo wybiorą młodzi Polacy

Nie wszyscy młodzi wyborcy deklarują chęć wzięcia udziału w głosowaniu, ale jeśli już pójdą do urn, to mogą dać zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie Prawo i Sprawiedliwość było najczęściej typowanym ugrupowaniem w badaniu przeprowadzonym dla o2.pl na panelu Ariadna.
East News

Sprawdziliśmy wyborcze sympatie wśród Polaków w wieku 18-21 lat. Wśród najmłodszych głosujących aż 33,9 proc. poparcia zyskałoby PiS. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym roku, to znacząca większość naszych badanych mogłaby głosować w nich po raz pierwszy w życiu. Druga pod względem liczby osiągniętych mandatów byłaby Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 17,4 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się urupowanie KORWiN z wynikiem 8,1 proc.

Jaką młodzi zadeklarowali frekwencję? Na pytanie "Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę?" jedynie 3,6 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak". Znaczna większość, bo aż 46,5 proc. wskazała odpowiedź "raczej tak". W badaniu odpowiedź "raczej nie" padła wśród 21 proc. biorących udział, a 15,1 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie". 13,7 proc. badanych wskazało z kolei, że "trudno powiedzieć".

REKLAMA
o2.pl

To wynik prawie identyczny z wyborami parlamentarnymi z 2015 roku. Przypomnijmy, że w skali całego kraju frekwencja wyniosła wtedy 50,92 proc. Gdyby wszyscy, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w głosowaniu, faktycznie poszli do urn, to byłoby to 51 proc. głosujących w wieku 18-21.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 8545 osób, dobranej z panelu Ariadna. Zrealizowano je pomiędzy 3 sierpnia a 24 września 2018 przy wykorzystaniu metody CAWI.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij