Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Ważna informacja z resortu zdrowia. Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci

4
Podziel się:

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia pojawiła się informacja o powrocie do obowiązkowych szczepień dzieci. Decyzja wchodzi w życie z dniem 18 kwietnia 2020 roku.

Szczepienia znów będą obowiązkowe
Szczepienia znów będą obowiązkowe (Getty Images, Ricardo Ceppi , Contributor)

Mając na uwadze pandemię koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia zalecało odłożenie szczepień obowiązkowych i ochronnych u dzieci do 18 kwietnia 2020 roku. "Teraz Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Oczywiście zachowane zostaną wszelkie zasady bezpieczeństwa. Czeka nas ponowne wykonywanie:

  • szczepień na oddziałach noworodkowych;
  • szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia;
  • szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;
  • szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku;
  • innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Odmrażanie gospodarki? To gra psychologiczna

Kiedy można przeprowadzić szczepienie?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że można się na nie zgłosić, gdy "brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z rejonów o dużej i utrwalonej transmisji SARS-CoV-2 lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną SARS-CoV-2 lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia SARS-CoV-2)", a "ponadto zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka)
, które mogłyby wskazywać na COVID-19".

Resort zdrowia przekazał także, jak należy zachować się podczas szczepień. Wytyczne są dostępne na stronie internetowej ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
von
2 lata temu
W Polsce jest zbyt mała smiertelność, po szczepieniach dorównamy Włochom.
VON
2 lata temu
Dalej Będą nabijać kabze przestepczym mafiom farmaceutycznym kosztem zdrowia i zycia naszych dzieci. LUDOBÓJSTWO!
Kasia
2 lata temu
A przepraszam bardzo jak to się ma do tego, że trąbią w tv że 80 % ludzi przechodzi bezobjawowo? To wg ministerstwa nie ma objawow=człowiek zdrowy i można szczepić. Ok, dzięki wielkie za info! Po co ja tyle w domu siedziałam.
spoko
2 lata temu
czyli widać że od początku chodziło o szczepienia, teraz te dla dzieci, potem przymusowe na koronę dla wszystkich oczywiście nie przetestowane z możliwymi powikłaniami w pakiecie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić