o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

"Węgierskie Stonehenge". Odkryto skarb z epoki brązu

21
Podziel się

Tysiące turystów odwiedzających jaskinię Baradla przechodziły tuż nad skarbem sprzed 3,2 tys. lat. Węgierscy naukowcy odkryli 59 przedmiotów z epoki brązu. Sugerują, że jaskinia była swego rodzaju świątynią i celem pielgrzymek.

"Węgierskie Stonehenge". Odkryto skarb z epoki brązu
(PAP, Peter Komka)
bEqBnNaZ

Wykrywacze metalu zignorowały go dziesiątki razy. Węgierscy naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa odkryli skarb sprzed 3,2 tys. lat w znanej na całym świecie jaskini krasowej Baradla na granicy ze Słowacją. Tydzień temu wykrywacz metalu niespodziewanie uaktywnił się w miejscu, które wcześniej było sprawdzane dziesiątki razy.

Znalezisko z epoki brązu odkryto niedaleko jaskiniowego potoku, pod skałami w kształcie chatki. Właśnie w takich miejscach ludzie wyobrażają sobie ukryte skarby. Oczywiście zwykle niczego w nich nie znajdujemy, ale tym razem mieliśmy szczęście - cieszy się dr Gábor Szabó, odkrywca skarbu.

Na odkryty skarb składa się 59 przedmiotów. To m.in. wykonane z brązu okrągłe ozdoby i wisiory w kształcie ogona jaskółki. Z ich ułożenia naukowcy wnioskują, że prawdopodobnie były elementami szaty ceremonialnej, której mniej trwałe elementy całkiem się już rozłożyły. Znaleziono też pięknie zdobioną ceramikę, ludzkie szczątki oraz kości zwierząt składanych w ofierze.

bEqBnNbb

Dziś ściany jaskini są okopcone, ale kiedyś były śnieżnobiałe. Nawet teraz ma świetną akustykę, to niezwykłe, mistyczne miejsce - podkreśla dr Szabó.

Jaskinia Baradla mogła być "węgierskim Stonehenge". Odkryte przedmioty sugerują, że kilka tysięcy lat temu ściągano do niej z odległych miejsc. W jaskini składano ofiary, organizowano miejsca kultu i ceremonie wtajemniczenia - informuje węgierski portal informacyjny Index.

bEqBnNbh

Raczej nie używano jej jako stałej siedziby. Temperatura niezależnie od pory roku nie przekracza 12 stopni Celsjusza, a wilgotność dochodzi do 95 proc. Możliwe jednak, że jaskinia była używana jako tymczasowe schronienie.

Nad skarbem prowadziła betonowa ścieżka, którą chodzili turyści. Jaskinia Baradla to jedna z najbardziej znanych jaskiń krasowych na Węgrzech. Jest badana już od około 150 lat i odwiedzana przez tysiące turystów. Naukowcy nie spodziewają się już znaleźć w niej wielu skarbów - od XVII wieku była regularnie plądrowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Widzieli jak się rozpadał. Niewielu wie, że było o włos od tragedii
bEqBnNbi
bEqBnNbC
KOMENTARZE
(21)
Marta
2 lata temu
100 widzę odbicie...
plastik
2 lata temu
Przecież sam przychodzę, normalnie czekam jak trzeba...
BLEBLEBLE
2 lata temu
SRONCHJEJDŹ
bEqBnNbD
GORY BALTYCKI...
2 lata temu
$ Hey,UZYTKOWNIK ALLEGRO elba152 OFERUJE SFALSZOWANY.TOWAR W KATEGORII ORYGINAL
ALE JAJA 😠�...
2 lata temu
# Hey,UZYTKOWNIK ALLEGRO elba152 OFERUJE SFALSZOWANY.TOWAR W KATEGORII ORYGINAL
oj
2 lata temu
Schowane było dobrze przed Hunami, ale w końcu znaleźli.
gnago
2 lata temu
ta tysiące wykrywaczy z czynnym polem magnetycznym nic nie wykryły a tu nagle pewnego dnia identyczny zareagował. Niechybnie cud bo wcześniej tych artefaktów zwyczajnie nie było
Węgry tak maj...
2 lata temu
Tam był warsztat w szarej strefie.
Zyt
2 lata temu
To moje.
arany aszok
2 lata temu
żeby nie było profanacji pochówku to obmyślili , że to świątynia.Hieny cmentarne jednym słowem. Csokolom
gore
2 lata temu
też znam takie miejsce na granicy Polsko Ukraińskiej są tam miecze i inne przedmioty z przed naszej ery ale jak tam wejść jak to jest na pasie granicznym
bogdan19734
2 lata temu
Nie Orbana tylko moje zakopałem tam bo dostali to moi przodkowie od swoich przodków Jakby nie patrzeć rodzina.
Maksio
2 lata temu
Wreszcie zastosowali nowszy wykrywacz.
bEqBnNbv
buahaha
2 lata temu
Rozumiem, że znaleziono coś cennego, ale po co idiotyczne określenie "węgierskie Stonehenge"? Czy w jaskini odkryto ogromny kamienny krąg?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić