o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

"Węgierskie Stonehenge". Odkryto skarb z epoki brązu

21
Podziel się

Tysiące turystów odwiedzających jaskinię Baradla przechodziły tuż nad skarbem sprzed 3,2 tys. lat. Węgierscy naukowcy odkryli 59 przedmiotów z epoki brązu. Sugerują, że jaskinia była swego rodzaju świątynią i celem pielgrzymek.

"Węgierskie Stonehenge". Odkryto skarb z epoki brązu
(PAP, Peter Komka)
bDoZhabV

Wykrywacze metalu zignorowały go dziesiątki razy. Węgierscy naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa odkryli skarb sprzed 3,2 tys. lat w znanej na całym świecie jaskini krasowej Baradla na granicy ze Słowacją. Tydzień temu wykrywacz metalu niespodziewanie uaktywnił się w miejscu, które wcześniej było sprawdzane dziesiątki razy.

Znalezisko z epoki brązu odkryto niedaleko jaskiniowego potoku, pod skałami w kształcie chatki. Właśnie w takich miejscach ludzie wyobrażają sobie ukryte skarby. Oczywiście zwykle niczego w nich nie znajdujemy, ale tym razem mieliśmy szczęście - cieszy się dr Gábor Szabó, odkrywca skarbu.

Na odkryty skarb składa się 59 przedmiotów. To m.in. wykonane z brązu okrągłe ozdoby i wisiory w kształcie ogona jaskółki. Z ich ułożenia naukowcy wnioskują, że prawdopodobnie były elementami szaty ceremonialnej, której mniej trwałe elementy całkiem się już rozłożyły. Znaleziono też pięknie zdobioną ceramikę, ludzkie szczątki oraz kości zwierząt składanych w ofierze.

bDoZhabX

Dziś ściany jaskini są okopcone, ale kiedyś były śnieżnobiałe. Nawet teraz ma świetną akustykę, to niezwykłe, mistyczne miejsce - podkreśla dr Szabó.

Jaskinia Baradla mogła być "węgierskim Stonehenge". Odkryte przedmioty sugerują, że kilka tysięcy lat temu ściągano do niej z odległych miejsc. W jaskini składano ofiary, organizowano miejsca kultu i ceremonie wtajemniczenia - informuje węgierski portal informacyjny Index.

bDoZhacd

Raczej nie używano jej jako stałej siedziby. Temperatura niezależnie od pory roku nie przekracza 12 stopni Celsjusza, a wilgotność dochodzi do 95 proc. Możliwe jednak, że jaskinia była używana jako tymczasowe schronienie.

Nad skarbem prowadziła betonowa ścieżka, którą chodzili turyści. Jaskinia Baradla to jedna z najbardziej znanych jaskiń krasowych na Węgrzech. Jest badana już od około 150 lat i odwiedzana przez tysiące turystów. Naukowcy nie spodziewają się już znaleźć w niej wielu skarbów - od XVII wieku była regularnie plądrowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Widzieli jak się rozpadał. Niewielu wie, że było o włos od tragedii
bDoZhace
bDoZhacy
KOMENTARZE
(21)
bob
rok temu
"prezentowano ofiary" - co to za bełkot???!!!
gość
rok temu
Ceramika, kości zwierzęce i ludzkie.... Może to ślad zatrucia pokarmowego ze skutkiem śmiertelnym mieszkańców jaskini, a nie zaraz miejsce kultu i ofiary ze zwierząt ? :-))) Niektórzy archeolodzy mają wyobraźnię sięgającą bardzo płytko:-)))
oj
rok temu
Schowane było dobrze przed Hunami, ale w końcu znaleźli.
bDoZhacz
plastik
rok temu
Przecież sam przychodzę, normalnie czekam jak trzeba...
Węgry tak maj...
rok temu
Tam był warsztat w szarej strefie.
Najnowsze komentarze (21)
Marta
rok temu
100 widzę odbicie...
plastik
rok temu
Przecież sam przychodzę, normalnie czekam jak trzeba...
BLEBLEBLE
rok temu
SRONCHJEJDŹ
GORY BALTYCKI...
rok temu
$ Hey,UZYTKOWNIK ALLEGRO elba152 OFERUJE SFALSZOWANY.TOWAR W KATEGORII ORYGINAL
ALE JAJA 😠�...
rok temu
# Hey,UZYTKOWNIK ALLEGRO elba152 OFERUJE SFALSZOWANY.TOWAR W KATEGORII ORYGINAL
oj
rok temu
Schowane było dobrze przed Hunami, ale w końcu znaleźli.
gnago
rok temu
ta tysiące wykrywaczy z czynnym polem magnetycznym nic nie wykryły a tu nagle pewnego dnia identyczny zareagował. Niechybnie cud bo wcześniej tych artefaktów zwyczajnie nie było
Węgry tak maj...
rok temu
Tam był warsztat w szarej strefie.
bDoZhacr
Zyt
rok temu
To moje.
arany aszok
rok temu
żeby nie było profanacji pochówku to obmyślili , że to świątynia.Hieny cmentarne jednym słowem. Csokolom
gore
rok temu
też znam takie miejsce na granicy Polsko Ukraińskiej są tam miecze i inne przedmioty z przed naszej ery ale jak tam wejść jak to jest na pasie granicznym
bogdan19734
rok temu
Nie Orbana tylko moje zakopałem tam bo dostali to moi przodkowie od swoich przodków Jakby nie patrzeć rodzina.
Maksio
rok temu
Wreszcie zastosowali nowszy wykrywacz.
buahaha
rok temu
Rozumiem, że znaleziono coś cennego, ale po co idiotyczne określenie "węgierskie Stonehenge"? Czy w jaskini odkryto ogromny kamienny krąg?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić