Natalia Bogucka| 

Wielka Brytania zawiesza sprzedaż broni Turcji w związku z operacją w Syrii

78

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab przekazał deputowanym, że rząd wstrzymuje eksport broni do Turcji. To wynik zaniepokojenia ofensywą tureckich wojsk w Syrii.

Wielka Brytania zawiesza sprzedaż broni Turcji w związku z operacją w Syrii
(Getty Images, Anadolu Agency / Contributor)

Wielka Brytania wstrzymuje wydawanie zezwoleń na eksport uzbrojenia do Turcji. Sprzedaż broni do tego kraju wstrzymały także Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia i Finlandia.

Rząd brytyjski bardzo poważnie traktuje swoje zobowiązania w zakresie kontroli eksportu broni i w tym przypadku oczywiście będziemy poddawać nasz eksport uzbrojenia do Turcji bardzo uważnemu i ciągłemu przeglądowi. Żadne dalsze zezwolenia na eksport do Turcji produktów, które mogłyby zostać wykorzystane w operacji wojskowych w Syrii, nie zostaną wydane w trakcie przeprowadzania tego przeglądu - powiedział w parlamencie Dominic Raab.

Turecka armia rozpoczęła ofensywę wojskową w Syrii 9 października. Operacja rozpoczęła się po tym, jak prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu z tych terenów amerykańskich żołnierzy. Ofensywa ma na celu usunięcie kurdyjskich sił Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zobowiązał się do kontynuowania operacji wojskowych w Syrii pomimo międzynarodowego potępienia. W niedzielę Tureckie Ministerstwo Obrony podało, że „zneutralizowano” 480 bojowników YPG. Zdaniem niezależnych organizacji śmierć poniosło ponad 70 osób cywilnych.

Zobacz także: Zobacz także: Turcja zaatakowała Syrię. Zobacz pierwsze nagrania z linii frontu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić