Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Wielki pożar najważniejszej świątyni w Tybecie. Chińczycy usuwają filmy z sieci

30
Podziel się:

Płomienie ponad dachami budynków było widać z dużej odległości. Chińskie władze robiły, co mogły, by usunąć z materiałów społecznościowych nagrania pożaru.

Wielki pożar najważniejszej świątyni w Tybecie. Chińczycy usuwają filmy z sieci
(Twitter, Robert Burnett)

Płomienie trawiły najważniejszy obiekt sakralny tybetańskich buddystów. Według państwowych mediów w Chinach pożar w tysiącletnim klasztorze Jokhang w Lhasie wybuchł w sobotę. Wszystkie informacje na ten temat są jednak bardzo skąpe - podaje BBC News.

Chińczycy twierdzą, że pożar został szybko ugaszony i nie ma żadnych ofiar. Zapewniają również, że relikwie buddyjskie nie zostały zniszczone. Jednak rozmiar żywiołu na materiałach wideo, które nie zostały zablokowane przez Chińczyków, każe podejrzewać, iż akcja nie zakończyła się szybko. Skala zniszczeń pozostaje zagadką.

Informacji jest niewiele, bo Chińczycy ściśle kontrolują publikacje o Tybecie. Właśnie dlatego próbowali usuwać niezależne nagrania świadków pożaru, które trafiały do sieci. Na szczęście nie zdołali wyłapać wszystkich filmów pokazujących sytuację w stolicy Tybetu.

Klasztor, w którym wybuchł pożar, jest niezwykle cennym zabytkiem. Jego wiek szacuje się na tysiąc lat. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tybetańczycy właśnie świętują Losar, czyli nadejście nowego roku.

Zobacz także: Zobacz także: Nagranie z Murowanej Gośliny pokazuje skalę pożaru

Tybet cieszył się względną niezależnością od 1912 do 1950 roku. W połowie XX wieku na "dach świata" wkroczyli chińscy żołnierze, zagarniając kraj. Część zajętego obszaru stała się Tybetańskim Regionem Autonomicznym, a pozostałe ziemie włączono do okolicznych chińskich prowincji.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Łobserwatur
5 lata temu
Trzeba " być na czasie" i upominać się o wolny Krym a nie o wolny Tybet Jak nie wierzysz, wyslij zapytanie do rzecznika MSZ lub jego odpowiednika w najbardziej demokratycznym państwie świata
Gghj
5 lata temu
A usa jest przeciez takie wspaniale i ratuja swiat to czemu w to nie ingeruja? A no tak, zapomnialem. W tybecie nie ma ropy...
GUN-freedom
5 lata temu
Szybko ugasili? ;-)))) To jest sfajczone do zera.
Kumaty
5 lata temu
Kazdy kto ma konto na fcb nie zdaje sobie sprawy ze wszystko zostaje zapisane wiadomosci tymbardziej takze pokazywana jest nasza lokalizacja z dokładnoscią nr domu.Facebook istnieje w celu zbierania informacji i danych osobowych w celu stworzenia sztucznej inteligencji .
sarkasta
5 lata temu
"Zobacz także: Nagranie z Murowanej Gośliny pokazuje skalę pożaru" To ladna ktos mial lunete, ze z Gosliny widzial Tybet :D
mnc
5 lata temu
Eksterminacja , łamanie praw człowieka i swobód religijnych , każdy o tym wie tylko świat nic z tym nie zrobi do biznes z chinami i polityka sa ważniejsze niż jakiś tam Tybet.
tmc
5 lata temu
nie za dobrze to wygląda , raczej popiół został.
Tomi1
5 lata temu
Ukraina okupuje nasze ziemie
LC
5 lata temu
Tybet już zaczyna przypominać turystyczny moloch , hotele ,centra handlowe itd. Ale to nie jest najgorsze , systematycznie niszczy się kulturę ,łamie prawa człowieka i wolność religijną. Exterminacja trwa a świat nie za wiele robi aby to powstrzymać ze względu na politykę i biznes z Chinami. Ten pożar raczej nie jest przypadkowy i jest to tylko kolejny krok do zniszczenia tej kultury.
abc
5 lata temu
to cos tak jak zydzi, gdy wkraczali do palestyny
katolik
5 lata temu
..dlaczego nik nie chce pisać o tym ,że Tybet jest okupowany przez Chiny??..przecież takie są fakty...taka jest prawda....
Miecio
5 lata temu
Na pewno Budda się napił i zasnął ze szlugą w ustach.....
Lol
5 lata temu
Wolność dla Tybetu
kulka
5 lata temu
pewno sie wszystko sfajczylo
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić