REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski05.03.19 (07:53)

Wirus HIV po prostu zniknął. Drugi przypadek na świecie

Pacjent z Londynu jest uważany za drugi przypadek wyleczenia z wirusa HIV. Od 19 miesięcy nie ma żadnych objawów, mimo że nie przyjmuje leków antyretrowirusowych.
C. GoldsmithContent / Wikimedia Commons CC BY-SA

Osiągając remisję HIV u drugiego pacjenta, wykazaliśmy, że pacjent z Berlina nie był anomalią - stwierdził profesor Ravindra Gupta z Uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy opisali niezwykły przypadek anonimowego Brytyjczyka. W artykule w prestiżowym czasopiśmie "Nature" nazwali go pacjentem z Londynu. To drugi na świecie przypadek, w którym lekarze stwierdzili całkowite zniknięcie wirusa HIV z organizmu - donosi AFP.

REKLAMA

Mężczyzna został zdiagnozowany w 2003 roku. Leki antyretrowirusowe zaczął przyjmować w 2012 roku. Jednocześnie wykryto u niego śmiertelny nowotwór - chłoniaka Hodgkina. Cztery lata później mężczyzna przeszedł przeszczep szpiku kostnego. I to było kluczowe dla późniejszej remisji HIV.

Dawca szpiku miał mutację genu CCR5. To receptor wykorzystywany przez wirusa HIV w zakażonym organizmie. Efekt był taki, że 16 miesięcy po przeszczepie pacjent z Londynu przestał przyjmować leki antyretrowirusowe, bo nie były już potrzebne. Od niemal 19 miesięcy w organizmie mężczyzny nie ma śladu po HIV.

Pierwszy raz opisano taki przypadek u pacjenta z Berlina. Mężczyzna przeszedł dwa przeszczepy szpiku od dawcy z mutacją genową uniemożliwiającą rozwój HIV. Zabieg przeprowadzono, bo wykryto u niego białaczkę. Przypadek pacjenta z Londynu potwierdza, że pozbycie się wirusa HIV przez pacjenta z Berlina nie było przypadkowe.

Lekarze podkreślają, że to nie może być masowa metoda leczenia HIV. Jednak dokładna analiza mechanizmu, który sprawia, że wirus znika, będzie niezwykle pomocna w badaniach nad lekami na HIV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij