Bartosz Nowak| 

Witamina B może ochronić przed zanieczyszczonym powietrzem

10

Przyjmowanie dużych dawek witaminy B może zrównoważyć negatywny wpływ smogu na nasz organizm - ustalili amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Witamina B może ochronić przed zanieczyszczonym powietrzem
(WP.PL)

Było to pierwsze takie badanie na ludziach. 10 ochotnikom podawano 2,5mg kwasu foliowego, 50mg witaminy B6 oraz 1mg witaminy B12 każdego dnia przez cztery tygodnie. Wystawiano ich również na działanie powietrza zawierającego wysoki poziom PM2,5 - pyłu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla człowieka ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

Witamina B zredukowała negatywne skutki zanieczyszczenia. Suplementacja po czterech tygodniach ograniczyła działanie PM2,5 o 28-76%. Jest to bardzo pozytywny wynik, jednak trzeba podchodzić do niego z rezerwą, ponieważ badania odbyły się na małej grupie ludzi, a dawka witamin została wybrana nieco przypadkowo - informuje BBC.

Nie mieliśmy różnych dawek, a te, których użyliśmy, były bardzo wysokie, nawet większe niż zalecane w czasie ciąży. Faktem jest jednak, że efekt był pozytywny. Wydaje mi się, że witamina B może zostać użyta jako forma leczenia i ochrony przed zanieczyszczeniami, potrzebne są jednak dalsze badania. Szczególnie w Pekinie, Indiach czy Meksyku, by sprawdzić, czy jej ochronny efekt zadziała na ludzi stale wystawionych na zanieczyszczenia - powiedziała biorąca udział w badaniu Jia Zhong.

Wyniki są owocne, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Rządy wciąż powinny przede wszystkim zrobić wszystko, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza do poziomów, które nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Na razie jednak jesteśmy daleko od tego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić