o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Bartosz Nowak
|

Witamina B może ochronić przed zanieczyszczonym powietrzem

9
Podziel się

Przyjmowanie dużych dawek witaminy B może zrównoważyć negatywny wpływ smogu na nasz organizm - ustalili amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Witamina B może ochronić przed zanieczyszczonym powietrzem
(WP.PL)
bEDSzEad

Było to pierwsze takie badanie na ludziach. 10 ochotnikom podawano 2,5mg kwasu foliowego, 50mg witaminy B6 oraz 1mg witaminy B12 każdego dnia przez cztery tygodnie. Wystawiano ich również na działanie powietrza zawierającego wysoki poziom PM2,5 - pyłu o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla człowieka ze wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

Witamina B zredukowała negatywne skutki zanieczyszczenia. Suplementacja po czterech tygodniach ograniczyła działanie PM2,5 o 28-76%. Jest to bardzo pozytywny wynik, jednak trzeba podchodzić do niego z rezerwą, ponieważ badania odbyły się na małej grupie ludzi, a dawka witamin została wybrana nieco przypadkowo - informuje BBC.

Nie mieliśmy różnych dawek, a te, których użyliśmy, były bardzo wysokie, nawet większe niż zalecane w czasie ciąży. Faktem jest jednak, że efekt był pozytywny. Wydaje mi się, że witamina B może zostać użyta jako forma leczenia i ochrony przed zanieczyszczeniami, potrzebne są jednak dalsze badania. Szczególnie w Pekinie, Indiach czy Meksyku, by sprawdzić, czy jej ochronny efekt zadziała na ludzi stale wystawionych na zanieczyszczenia - powiedziała biorąca udział w badaniu Jia Zhong.

bEDSzEaf

Wyniki są owocne, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Rządy wciąż powinny przede wszystkim zrobić wszystko, by zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza do poziomów, które nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Na razie jednak jesteśmy daleko od tego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Sprawdź swoją wiedzę o witaminach i minerałach

bEDSzEaG
KOMENTARZE
(9)
lolo
5 lata temu
No nie wiem w jaki sposób organizm pozbędzie się pyłu z płuc za pomocą witaminy czyżby ktoś z farmaceutyki ładnie posmarował :>
asdfgh
5 lata temu
Taaa i głupimi tekstami na o2.
niki
5 lata temu
Nic już nas przed tym syfem nie uchroni ......
bEDSzEaH
dfrtjh
5 lata temu
co za pierdoly i jak widze nadal trwa nagonka UKLADOWA na characz zydosko-emisyjny..... NIE dajcie sie manipulowac antypolskim mediom!!!!
antyPO
5 lata temu
PO dawno działało abyśmy mieli smog - 8 lat.
Pan Klozet
5 lata temu
najlepszym lekarstwem na smog jest scinanie zdrowych drzew prawda Panie Szyszko ?
n
5 lata temu
witamina b - jak b-ylejaka
xxxx
5 lata temu
Nas chroni smog bo żydy coś rozpylają nad Polską.
bebe bebe
5 lata temu
witamina b?! ale ktora mianowicie,bo jest ich cale mnostwo.tu podaliscie zestaw b6 b12 i kwas foliowy-w dawkach ok 10 razy wiekszych niz dzienna zalecana dawka(tak na oko,bez sprawdzania)megadawki witamin z grupy b nie sa szkodliwe,bo sa rozpuszczalne w wodzie i nadmiar wyplukiwany jest z organizmu,pytania jednak pozostaja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić