Natalia Bogucka| 

Władimir Putin zakłada swoją encyklopedię w internecie

257

Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj nie będzie już korzystać z Wikipedii, ponieważ nie jest wiarygodnym źródłem informacji. W związku z tym prezydent Rosji zakłada nową encyklopedię internetową. Premier Dmitrij Miedwiediew już przystąpił do dzieła.

Vladimir Putin
Vladimir Putin (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret dotyczący utworzenia rosyjskiej encyklopedii internetowej. Nowa strona ma być internetową wersją Wielkiej Rosyjskiej Encyklopedii i kosztować 2 miliardy rubli czyli ok. 120 milionów złotych. Rząd ma również utworzyć krajowe centrum badawczo-edukacyjne, które będzie jej zapleczem naukowym.

Zapewni to ludziom możliwość znalezienia wiarygodnych informacji, które są stale aktualizowane na podstawie naukowo zweryfikowanych źródeł wiedzy - napisano w rezolucji rządu.

Prezydent Rosji po raz pierwszy zaproponował zastąpienie Wikipedii nową encyklopedią w zeszłym miesiącu. Uznał, że Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem wiedzy.

Jeśli chodzi o Wikipedię, to lepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską Encyklopedią w formie elektronicznej. Przynajmniej będą to wiarygodne informacje, przedstawione w dobry, nowoczesny sposób - powiedział Władimir Putin.

Rosyjska Wikipedia jest 7. co do wielkości wersją językową strony. Znajduje się na niej ponad 1,5 milionów artykułów utworzonych przez 2,6 milionów użytkowników. W 2015 r. Rosja na krótko zablokowała Wikipedię za artykuł zawierający informacje o konopiach indyjskich.

Zobacz także: Zobacz także: Odtajniono dokumenty KGB o Putinie

Od listopada w Rosji weszła w życie kontrowersyjna ustawa dotycząca możliwości odłączenia rosyjskiego internetu od globalnej sieci. Krytycy twierdzą, że może to doprowadzić do cenzury internetu i inwigilacji obywateli.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić