Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Wulkany pod Antarktydą. Odkryto 91 nowych

11
Podziel się

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli 91 nowych wulkanów. Znajdują się pod powierzchnią lodu. Najwyższy ma prawe 4 tys. metrów wysokości.

Wulkany pod Antarktydą. Odkryto 91 nowych
(Pixabay.com)
bETWXhmd

Wulkany są położone w zachodniej części Antarktydy. Rozciągają się na długości 3,5 tys. km - od Lodowca Szelfowego Rossa, aż do Półwyspu Antarktycznego. Różnią się wysokością. Niektóre mają po 100 m, a inne nawet 3850 m.

Byliśmy zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy je w takiej liczbie. Teraz niemal ją potroiliśmy. Co więcej spodziewamy się, że jest tam jeszcze więcej wulkanów. Bardzo możliwe, że ten region stanie się bardziej zagęszczony pod tym względem niż wschodnia Afryka - mówi Robert Bingham, jeden z badaczy w rozmowie z theguardian.com

*Odkrycie niezwykle ciekawe, ale i bardzo niebezpieczne. *Nie wiadomo bowiem czy te wulkany są aktywne. Teraz właśnie to będzie przedmiotem kolejnych badań. Jeśli bowiem któryś z nich wybuchnie (nawet bez widocznego wypływu magmy na powierzchnię), może zdestabilizować pokrywę lodową na Antarktydzie. To z kolei razem z globalnym ociepleniem wpłynie na poziom wody w morzach i oceanach.

bETWXhmf

*Ryzyko wybuchu wcale nie jest takie odległe. *Badacze ostrzegają, że obszarami o największej aktywności wulkanicznej są teraz wcześniej zlodowaciałe miejsca, które zostały stosunkowo niedawno odsłonięte przez zmiany klimatyczne. Zniknięcie pokrywy lodowej sprawia, że wulkany mogą łatwiej pozbyć się nagromadzonego ciśnienia. Widać to szczególnie na przykładzie Alaski czy Islandii, które straciły swoją pokrywę po ostatnim zlodowaceniu.

*Wulkany udało się odkryć dzięki nowoczesnej technologii. *Wykorzystano specjalne radary z promieniami przenikającymi lód zamontowanymi na samolotach. Po połączeniu tych danych z innymi zebranymi wcześniej (m.in. z satelitów), naukowcy zauważyli nowe stożki. Wcześniejsze badania pokazały, że na Antarktydzie jest 47 wulkanów.

Zobacz także: Zobacz też: Tajemnice Antarktydy

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETWXhml
bETWXhmG
KOMENTARZE
(11)
Sawanmars
4 lata temu
To antarktyda istnieje?!?
Raf
4 lata temu
Może dlatego topnieją lodowce a nie z powodu globalnego ocieplenia
Otaku
4 lata temu
Jeden z wulkanów pluje złotem, może te też?
bETWXhmH
pop
4 lata temu
a gdzie na biegunie jest zachód ?
VASCO
4 lata temu
Przecież po stopnieniu powinniśmy mieć mniej wody a nie więcej, jak zamrażamy wodę w butelce to butelka nie może być pełna bo ją rozsadzi, czy nie powinno być tak samo w tym wypadku?
jjjijijijkijk...
4 lata temu
lepiej sie zainteresujcie dlaczego pszczoly nie mogo nazbierac miodu bo go nie ma wszystko pryskane i genetycznie modifikowane jeszcze mozna uzbierac mud w lasach ale jest go malo NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK MUD Z LIPY ZWLASZCZA W TYM ROKU vhyba ze przywieziony z kraju uni hihihhih
edek
4 lata temu
Wystarczy wstrzymać fundusze na idiotyczne badania i zażegnamy ryzyko globalnego ocieplenia raz na zawsze :)
Abel
4 lata temu
Mamy komunę bis to możemy mieć i potop bis
gość
4 lata temu
Jasne nie wypaliło globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka, to teraz wybuchną wulkany na Antarktydzie. Komu te dyrdymały u podstawy, których leży globalna depopulacja, kto wam w to jeszcze uwierzy ? Jedno jest pewne lewactwo tego świata powinno być zmiecione z powierzchni ziemi natychmiast.
c
4 lata temu
Lody Antarktydy znajdują się na wysokości Mont Everest. Antarktyda jest zatopionym kontynentem.
yck
4 lata temu
co za bzdury...kase tylko biorą za nic...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić