Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia: opamiętajcie się

30

Szymon Hołownia nie szczędził mocnych słów podczas sobotniego wystąpienia. Kandydat na prezydenta zwrócił się między innymi do Andrzeja Dudy, pytając, czy chce być zapamiętany jako ten, który doszedł do władzy po trupach.

Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia zaapelował do polityków
Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia zaapelował do polityków (PAP, Piotr Nowak)

Niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia wypowiedział się m.in. na temat poprawek dotyczących prawa wyborczego. - PiS przejmuje się tym, żeby w środku nocy, pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadzać do polskiego prawa niekonstytucyjne, nielegalne poprawki dotyczące prawa wyborczego. Mają one tylko jeden cel: przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy - przyznał, cytowany przez TVN24.

PiS prywatyzuje Rzeczpospolitą Polską. PiS robi z niej sobie państwo prywatne swojego elektoratu. Ile jeszcze jako obywatele RP będziemy na to patrzeć? Czy nie wydaje się wam to nie tylko nielegalne, ale moralnie obrzydliwe? - grzmiał Hołownia.

Zobacz także: Polacy stworzyli wzór przyłbicy medycznej. Zainteresowanie ich przerosło

Niezależny kandydat zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy. Zapytał, "czy naprawdę uparł się i tak bardzo chce być prezydentem z kwarantanny wybranym w wyborach w kwarantannie?".

Czy chce być zapamiętany przez historię jako tchórz, który bał się stanąć do normalnych, uczciwych wyborów, w których mogli rywalizować uczciwie na równych warunkach wszyscy kandydaci? Czy chce być zapamiętany jako ten, który doszedł do władzy po trupach? - pytał.

Hołownia zwrócił się też do ministra zdrowia

Szymon Hołownia nie zapomniał o skierowaniu kilku słów w stronę ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zapytał go, co jeszcze musi się stać, aby powstrzymał "szaleństwo swoich kolegów z PiS". - Pan jest lekarzem. (...) Czy pan naprawdę nie czuje odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków? Za tych, których wyślecie za chwilę do komisji wyborczych? - dodał Hołownia podczas sobotniego wystąpienia.

Opamiętajcie się, na Boga. Zobaczcie, co się dzieje. Ludzie chorują i umierają. Za chwilę będziemy wysyłali ich na rzeź, dlatego że musicie rządzić. Dlatego, że PiS musi rządzić, a wy nie umiecie się pojednać i zjednoczyć - mówił.

Mocnych słów Hołowni było zdecydowanie więcej. - Weźmy się wreszcie do jasnej cholery do roboty. Ludzie nie wybaczą nam tego, każdemu z nas - podkreślił, dodając, że jeśli dojdzie do wyborów w maju, to prezydent Andrzej Duda powinien zrezygnować z kandydowania. - Bo w tym momencie będzie prezydentem z kwarantanny. Do końca życia historia będzie mu wypominać, że ryzykował pójście do władzy po trupach - ocenił Szymon Hołownia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić